Czwarta akcja „Serce”

Zgłoszenie przyszło wczoraj o godzinie 23. I już dziś po godzinie 4 rano samolot C-295 pod dowództwem kapitana pilota Sławomira Byliniaka kierował się z Krakowa do Warszawy, z zespołem lekarzy z zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Serca na pokładzie.

To była czwarta w tym roku misja „Akcji Serce” w wykonaniu lotników Sił Powietrznych. Nad jej sprawnym przebiegiem czuwała Dyżurna Służba Operacyjna Centrum Operacji Powietrznych.
Tym razem celem transplantologów był szpital w Siedlcach, gdzie znajdował się dawca płuc. Maszyna o numerze burtowym 023 wylądowała na Okęciu przed godziną 5 i lekarze ruszyli do odległego o 100 kilometrów miasta. O godzinie jedenastej byli z powrotem w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego. Samolot kapitana Byliniaka wylądował w Katowicach około południa i pół godziny później wrócił do macierzystej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Płuca na czas trafiły do biorcy w klinice w Zabrzu. Według procedur medycznych od pobrania do wszczepienia tego organu nie może minąć więcej niż 7 godzin. „Lotnicy znów świetnie się spisali. Dziękujemy”, pochwalił współpracę z załogą koordynator akcji dr Krzysztof Tkocz z Zabrza.

Akcja_Serce

Źródło:sp.mil.pl
Ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: chor. Grzegorz Sztorc