Ryanair zamawia 175 maszyn Boeing 737-800

Ryanair, jedyna w Europie ultratania linia lotnicza, dziś (18 czerwca) sfinalizował zamównie z firmą Boeing na 175 nowych samolotów typu 737-800. Wartość umowy to $15.6 billionów, według aktualnego przelicznika cen. Pozwoli to rozszerzyć flotę Ryanair do ponad 400 samolotów i przewieźć ponad 100 milionów pasażerów rocznie w Europie, do końca dostaw w roku obrotowym 2019.

Umowa, która została pierwotnie ogłoszona jako zobowiązanie w marcu, jest dla firmy Boeing największym w historii zamówieniem od europejskiej linii lotniczej i największym przemysłowym zamówieniem w historii państwa irlandzkiego. Umowa ta została zawarta przez prezesa Ryanair, Michael O’Leary, i Prezesa Boeing Commercial Airplanes, Ray Conner, podczas dzisiejszej ceremonii na Paris Air Show.

175 nowych samolotów Boeing stworzą ponad 3,000 miejsc pracy dla pilotów, załogi pokładowej i inżynierów w rosnącej liczbie baz Ryanair w całej Europie. Ryanair odnotuje wzrost o około 5% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, zwiększając ruch pasażerski do ponad 100 milionów rocznie do marca 2019 roku.

Zamówienie Ryanair również utrzyma tysiące wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych w Boeing i jej dostawców. Stanowi to największą w historii inwestycję kapitałową irlandzkiej spółki w USA. Pierwszy z tych nowych samolotów Boeing ma być dostarczony we wrześniu 2014 r. Specjalna grupa pracowników Ryanair do spraw kontaktów z Boeing prowadzi analizy korzyści wprowadzenia nowych samolotów Boeing MAX 737 Boeinga, które zaczną operować w 2017 roku.

Ogłaszając zamównie, Prezes Ryanair, Michael O’Leary, powiedział:

“Ryanair z przyjemnością finalizuje zamównie z Boeing na zakup 175 nowych samolotów typu 737-800, co pozwoli rozszerzyć naszą flotę do ponad 400 samolotów, a tym samym stworzy ponad 3,000 nowych miejsc pracy dla pilotów, załogi pokładowej i inżynierów podczas gdy nasz ruch pasażerski wzrośnie, w przeciągu następnych 5 lat, do 100 milionów pasażerów rocznie.

Ryanair jest dumny z zakupu Boeinga, który buduje wspaniałe samoloty, a 737-800 jest fundamentem sukcesu Ryanair ze względu poziomu techniczny konstrukcji samolotów i fenomenalną niezawodność. Te 175 nowych samolotów pozwoli nam jeszcze bardziej obniżyć koszty i ceny lotów, co poszerzy przywództwo cen Ryanair nad wszystkimi innymi liniami lotniczymi w Europie. Zapewni to dla nam dodatkową możliwość wzrostu ilości operacji lotniczych w Europie, ponieważ wiele europejskich linii lotniczych, przeprowadza restrukturyzacje i ogranicza krótkodystansowe operacje.

Ryanair obsługuje największą flotę samolotów Boeinga w Europie, a zamówienie na 175 samolotów pozwoli na wzrost Ryanair, oferując większą konkurencję, niższe ceny i lepszy wybór dla pasażerów w całej Europie.

Prezez Boeing Commercial Airplanes, Ray Conner, powiedział:

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z sfinalizowania tego zamówienia, jest to dowód na to, jaką wartość reprezentuje rodzina samolotów Next-Generation 737. Jako najbardziej efektywny, niezawodny, duży jednonawowy samolot Next-Generation 737 jest i będzie nadal podstawą floty Ryanair. Nie mogę być bardziej dumny, niż jestem w tej chwili z partnerstwa między Ryanair a firmą Boeing przedłużonym na kolejne lata.”

Ryanair

Źródło / Autor: Ryanair

Zdjęcie: Ryanair