Zespół studentów z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii wygrał międzynarodowy konkurs Airbusa „Pomysły z polotem”

Zwycięża koncepcja zastosowania poduszki powietrznej do załadunku i rozładunku bagaży

Zespół studentów z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii zdobył główną nagrodę w wysokości 30 tysięcy euro w organizowanym przez firmę Airbus konkursie „Pomysły z polotem”. Zespół Levar zwyciężył opracowując projekt systemu ładowania i rozładowywania bagażu w lukach bagażowych samolotów, który pozwala ograniczyć ilość pracy wykonywanej przez obsługę bagażową na lotniskach dzięki zastosowaniu poduszki powietrznej inspirowanej stołami do hokeja stołowego. „Pomysły z polotem” to organizowany co dwa lata pod patronatem UNESCO konkurs, w którym studenci z całego świata mają za zadanie stworzyć kreatywne pomysły na bardziej ekologiczne lotnictwo.

Zwycięski zespół to Marcos Philipson, Leonardo Akamatsu, Adriano Furtado i Caio Reis, studenci wydziału projektowania Uniwersytetu w São Paulo oraz Henrique Corazza, który studiuje na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii.

Drugą nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro otrzymał Zespół CLiMA z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne w Australii za koncepcję samolotu napędzanego mieszanką ekologicznego ciekłego biometanu i skroplonego gazu ziemnego (Bio-LNG).

W trzeciej edycji konkursu udział wzięło ponad 600 zespołów z całego świata, które przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie jednego z sześciu problemów wskazanych przez firmę Airbus jako najważniejsze wyzwania 21 wieku. Ponad 60 sędziów z firmy Airbus oceniało nadesłane projekty pod kątem ich jakości, korzyści dla środowiska oraz poziomu innowacyjności zespołu.

Finał konkursu odbył się na linii montażu końcowego A380 w Tuluzie, gdzie pięć zakwalifikowanych do finału zespołów zaprezentowało swoje przełomowe pomysły przed prestiżowym jury pod przewodnictwem Charlesa Championa, wiceprezesa ds. inżynierii w firmie Airbus. Zespół Levar przekonał jury przebojową prezentacją, dzięki której ich pomysł zyskał rzeczywisty wymiar.

– Projekt zgłoszony przez Zespół Levar jest fantastyczny. Jest to naprawdę innowacyjna koncepcja zastosowania poduszki powietrznej inspirowana stołami do hokeja stołowego. Zespół podszedł do tematu innowacyjności w branży lotniczej całościowo, nie ograniczając się wyłącznie do samolotów, ale biorąc pod uwagę także obsługę naziemną. Z pewnością zasłużył na wygraną. Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez zwycięski zespół pasażerowie będą mogli odbierać bagaż o 30 procent szybciej, dzięki czemu wcześniej rozpoczną swoje wakacje, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładu pracy fizycznej obsługi bagażowej. Tego rodzaju pomysły mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bardziej ekologicznego rozwoju lotnictwa w przyszłości. – powiedział Charles Champion.

– Różnorodność pomysłów studentów biorących udział w konkursie to dla nas ważne źródło inspiracji. Ich talent przypomina nam również o naglącym zapotrzebowaniu na nowych inżynierów oraz o potrzebie rozwijania umiejętności i kompetencji niezbędnych, aby zmienić idee w rzeczywistość oraz zastosować zdobycze nauki w praktyce. Ambicją UNESCO oraz jednym z celów współpracy z firmą Airbus jest inspirowanie młodych ludzi do tworzenia bardziej innowacyjnych pomysłów na naszą przyszłość w dziedzinie ekologicznego transportu i nie tylko. – powiedziała Irina Bokova, sekretarz generalny UNESCO.

Oprócz nagród pieniężnych studenci będą gościć w tym roku na swoich uczelniach ekspertów zespołu ds. innowacyjności firmy Airbus, którzy poprowadzą tygodniowe warsztaty i szkolenia.

Zwycięski zespół obecny będzie na salonie lotniczym w Le Bourget pod Paryżem 17 czerwca o godzinie 15 w pawilonie EADS.

Pomysły z polotem

Źródło: Airbus

Zdjęcie: Airbus