Airbus potwierdza datę pierwszego lotu A350 XWB

Spółka Airbus potwierdza, że pierwszy lot A350 XWB planowany jest na piątek, 14 czerwca zgodnie z programem i statusem lotów próbnych. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, A350 XWB wystartuje z lotniska w Tuluzie około godz. 10:00 czasu lokalnego.
Załogi, które obsługują loty próbne, przeprowadzają teraz ostatnią kontrolę A350 XWB oznaczonego MSN1, zanim ogłoszą zielone światło na pierwszy lot w piątek. Ostatnio ukończone testy, poprzedzające pierwszy lot, obejmują pierwsze uruchomienie paliwooszczędnych silników Rolls-Royce Trent XWB w modelu MSN1, które miały miejsce 2 czerwca.
A350 XWB jest najnowszym, średniej wielkości dalekodystansowym samolotem w linii produktów Airbusa, obejmującym trzy wersje i oferującym od 270 do 350 miejsc na pokładzie w typowym układzie trzyklasowym. Nowa rodzina samolotów pozwoli na postęp w zakresie wydajności w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości, będzie zużywać o 25 procent mniej paliwa i emitować odpowiednio mniej emisji CO2. Samolot wejdzie do użytku w 2014 r. Dotychczasowy portfel zamówień wynosi 613 maszyn zamówionych przez 34 klientów na świecie.

A350 XWB

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcia: Airbus