Przeciąganie liny w Korei Południowej

Jak donosi Agencja Yonhap Koreańczycy uzyskują coraz ciekawsze propozycje mające skusić ich do wyboru jednego z trzech proponowanych samolotów.

Planowane jest nabycie 60 myśliwców za 7,3 miliarda dolarów, które mają zastąpić wiekowe już F-4 i F-5 poczynając od roku 2017.

Boeing oferując swój myśliwiec F-15 Silent Eagle zgłosił możliwość kupienia miliardów cześć produkowanych przez firmy koreańskie oraz zbudowania live virtual constructive (LVC) na potrzeby szkolenia pilotów.

Lockheed również oferuje skonstruowanie LVC oraz dodatkowo wsparcie przy budowie satelity komunikacyjnego.

Wydaje się, że najdalej w swych obietnicach poszedł EADS chcący sprzedać samoloty Typhoon Tranche 3. W przypadku zwycięstwa dojdzie do zainwestowania 2 miliardów dolarów w program koreańskiego myśliwca, a dodatkowo 53 samoloty miałyby być zbudowane bezpośrednio w Korei. EADS chce również nabywać części od Koreańczyków, ale najważniejsza jest chęć udostępnienia kodu źródłowego myśliwca.

Koniec negocjacji jest już bliski, a kolejnym krokiem będzie podanie ceny przez oferentów. Później nastąpi podpisanie umowy wstępnej ze zwycięzcą oraz ocena samolotu przed oficjalnym podaniem wyników przetargu.

Źródło: Yonhap

Zdjęcie: Boeing