Eurocopter UK będzie wspierał brytyjskie maszyny Puma Mk2

Brytyjski oddział firmy Eurocopter będzie wspierał przez najbliższe 3 lata maszyny Puma Mk2, które właśnie przechodzą modernizację mająca pozwolić na ich dalsze użytkowanie.

Wartość kontraktu to 60 milionów euro i zapewni on utrzymanie 24 śmigłowców należących do RAF. Maszyny są modernizowane w ramach programu Puma Life Extension Programme podpisanego w 2009 roku. Pierwszy zmodernizowany helikopter został przekazany w 2012 roku, a do dnia dzisiejszego dostarczono osiem maszyn. Dzięki modernizacji Pumy Mk2 będą służyć do roku 2025. W skład pakietu unowocześniającego wchodzą silniki Makila 1A1 zwiększające znacząco osiągi, cyfrowa awionika, system zarządzania lotem, pakiet łączności, systemy samoobrony oraz zabezpieczenie pasażerów i załogi przed ostrzałem z broni lekkiej.

Dodatkowymi zaletami wersji po modernizacji są większy zapas paliwa oraz mniejsze jego zużycie. Wszystko to przekłada się na możliwość przeniesienia dwa razy większego ładunku na trzy razy większy dystans w porównaniu z poprzednikiem.

Puma Mk2

Źródło: Eurocopter

Zdjęcie: Eurocopter/Elaine Riding