Akcja ratownicza BLMW

W piątek, 24 maja załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na jednostce wędkarskiej. Akcje przeprowadzono 22 mile morskie na północny-zachód od Darłowa.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały dzisiaj (piątek, 24 maja) zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na Bałtyku potrzebuje mężczyzna przebywający na jednostce wędkarskiej, 22 mile morskie (ok. 40 kilometrów) na północny-zachód od Darłowa. Z informacji przekazanych w systemie ratowniczym wynikało, że doznał on obrażeń oka i musiał być przetransportowany do szpitala. Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R dyżurujący na lotnisku MW w Darłowie.

Śmigłowiec wystartował o godzinie 10:12. Po 13 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Załoga „czternastki” przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego na pokład śmigłowca. Po wędkarza zszedł ratownik pokładowy. Podjęcie nastąpiło o godzinie 10:29. 11 minut później śmigłowiec Marynarki Wojennej wylądował na lotnisku w Darłowie, gdzie mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca BLMW „Mi-14PŁ/R”:
– kmdr ppor. pil. Roman OKONIEWSKI (dowódca załogi)
– kpt. mar. pil. Sławomir KRZYSZCZAK (II pilot)
– bosm. szt. Mariusz CZARNUCH (ratownik pokładowy)
– chor. mar. Sebastian MAJCHERCZYK (technik pokładowy)

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 530 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 276 osobom.

Tekst/Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcie: http://www.bl.mw.mil.pl, Archiwum MW