F-35 – Wielka Brytania przedstawia raport

Do tej pory Wielka Brytania odebrała dwa samoloty F-35B, które znajdują się obecnie w bazie Eglin na Florydzie. Od roku 2018 mają one rozpocząć służbę na lotniskowcu klasy Queen Elizabeth.

W Eglin jeden pilot z Royal Navy i jeden z RAF oraz 13 techników obsługi naziemnej uczy się pilotowania i obsługi samolotu. Według zapewnień ministerstwa obaj piloci pomimo krótkiego kontaktu z nowymi myśliwcami już zachwalają samoloty. Lieutenant Commander Ian Tidball zachwala czułość sterów, możliwości manewrowe i zapas mocy. Z kolei Squadron Leader Frankie Buchler z stwierdził, że samolot leci „niemal sam” co pozwala poświecić więcej uwagi na sytuacje na polu walki.

Większość pilotów z Eglin ma wylatane na tym typie około 50-60 godzin, a najbardziej doświadczony z nich zaliczył 150 godzin lotów. Poza szkoleniem na samolotach piloci cały czas intensywnie ćwiczą na symulatorach.

Co ciekawe systemy bezpieczeństwa na samolocie ostrzegają pilota o błędnej decyzji, ale ostatnie słowo należy do człowieka i istnieje możliwość wykonania zakładanej czynności pomimo ostrzeżeń, ale jak stwierdzają piloci – byłoby to głupotą.

F-35

Źródło: UK MOD

Zdjęcie: UK MOD