Kolejna „Akcja Serce” wykonana!

Załoga lekkiego samolotu transportowego M-28 Bryza (nr boczny 0223) z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego wzięła udział w sobotę w trzeciej w tym roku „Akcji Serce”.

Podczas trzeciej w tym roku „Akcji Serce” piloci Sił Powietrznych walczyli z czasem, aby dostarczyć organ do przeszczepu z Wrocławia do Warszawskiego Instytutu Kardiologii – stołecznego ośrodka, w którym odbyła się transplantacja.

Misja naszych lotników rozpoczęła się tuż przed godziną 7 rano, gdy samolot wystartował z lotniska 8. BLTr i wykonał lot po trasie Kraków – Warszawa, gdzie miejsce na pokładzie zajęli transplantolodzy i z nimi następnie poleciał do Wrocławia. Tam odbyło się pobranie organów do przeszczepu. Najważniejszym etapem misji był lot z sercem do Warszawy, gdzie na organ oczekiwał biorca. Po wykonaniu misji samolot wrócił na krakowskie lotnisko.

Trzyosobową załogą M-28 Bryza dowodził kpt. pil. Marek Bobak, drugim pilotem była por. pil. Renata Dąbrowska, a technikiem pokładowym chor. Piotr Buszko.

Poprzednia „Akcja Serce” z udziałem samolotu Sił Powietrznych odbyła się zaledwie cztery dni wcześniej – 7 maja wieczorem. Pierwsza w 2013 roku „Akcja Serce” odbyła się 20 kwietnia.

Tekst/Źródło: mjr pil. Jakub Block, http://sp.mil.pl

Zdjęcie: chor. Mariusz Kostrzewa/http://sp.mil.pl