Pierwszy zmodernizowany Tornado ECR dla Sił Powietrznych Włoch

Firma Alenia Aermacchi poinformowała o przekazaniu pierwszej zmodernizowanej maszyny Tornado ECR na rzecz Włoch. W sumie zmodernizowanych zostanie 15 samolotów.

Wersja Tornado ECR MLU jest aktualnie używana przez Siły Powietrzne Włoch i jej głównym zadaniem jest lokalizacja i likwidacja wrogich systemów radarowych przy pomocy przenoszonych pocisków. Modernizacja obejmuje kilka podsystemów i dodaje nowe funkcjonalności jak i modyfikacje już zabudowanych urządzeń, awioniki i oprogramowania misji. Maszyna posiada zintegrowany system IN-GPS wspierany przez system podejścia Multi-Mode Receiver (MMR) oraz ILS.

Najnowszy system komunikacji wprowadza wysokie standardy  bezpieczeństwa przesyłu danych oraz możliwość wysyłania i odbierania danych poprzez łącze Data-Link (MIDS), które integruje funkcjonalności TACAN.

W kabinie pilota i nawigatora znajdują się nowoczesne wyświetlacze co przekłada się na zmniejszenie obciążenia załogi. Kokpit nawigatora posiada wyświetlacz TVTAB LCD zastępujący wcześniejsze urządzenia monochromatyczne. Dodatkowo system oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego jest kompatybilny z goglami noktowizyjnymi. Poprawiono również systemy zwiadowcze maszyny. Nowy pakiet oprogramowania pozwala na integrację nowszych wersji pocisków HARM oraz zrzut bomb JDAM.

Tornado ECR MLU

Źródło: Alenia

Zdjęcie: Alenia