Linie lotnicze Air Astana odbierają pierwszy samolot A320 wyposażony w Sharklety

Flagowy przewoźnik Kazachstanu – Air Astana odebrał swój pierwszy samolot A320 wyposażony w redukujące zużycie paliwa Sharklety. Przewoźnik jest pierwszym w regionie, który skorzysta z nowych końcówek skrzydeł. Samolot A320 Air Astana napędzany silnikami IAE V2500 ma wygodną kabinę w układzie dwuklasowym i zabiera na pokład 148 pasażerów: 16 w klasie biznes i 132 w klasie ekonomicznej.
Sharklety to nowe zakończenia skrzydeł, które poprawiają aerodynamikę samolotu i znacząco obniżają zużycie paliwa przewoźnika oraz szkodliwe emisje o 4 procenty na dłuższych trasach. Wykonane są z lekkich kompozytów i mierzą 2,4 metra wysokości. Sharklety są stosowane opcjonalnie w samolotach z rodziny A320. Sharklety zapewniają przewoźnikom elastyczność- mogą oni zwiększyć zasięg o ok. 100 mil morskich lub ładowność samolotu o ok. 450 kilogramów.
„Cieszymy się z zakupu samolotu A320 wyposażonego w sharklety. Dzięki temu zostaną zoptymalizowane znacząco nasze koszty operacyjne przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne,” powiedział Peter Foster, prezes i dyrektor zarządzający Air Astana.
Linie Air Astana rozpoczęły działalność komercyjną w 2006 r. i obecnie eksploatują jeden A319, siedem samolotów A320 i cztery A321.
Rodzina A320 jest najlepiej sprzedającą się i najnowocześniejszą rodziną samolotów wąskokadłubowych na świecie. Dotychczas ponad 9400 samolotów zostało zamówionych i ponad 5500 dostarczonych do ponad 385 klientów i operatorów na świecie. Rodzina A320 o udokumentowanej niezawodności i wydłużonych okresach między przeglądami serwisowymi odznacza się najniższymi kosztami operacyjnymi w segmencie maszyn wąskokadłubowych.

Źródło/Autor: Airbus

Zdjęcia: Airbus