Kiowa Warrior OH-58F – modernizacja przynosi widoczne zmiany

Ceremonia pierwszego lotu Kiowa Warrior OH-58F miała miejsce 30 kwietnia w Redstone Arsenal w Alabamie. Nowy kokpit i zainstalowane czujniki są pierwszą poważną zmianą platformy od 20 lat.

Program CASUP (cockpit and sensor upgrade program) miał rozwiązać najbardziej palące problemy śmigłowców OH-58D oraz wnieść nowe możliwości dzięki instalacji nowocześniejszych czujników i wprowadzeniu cyfrowej awioniki.

Najbardziej widoczną zmianą jest likwidacja masztu na którym były zainstalowane sensory. Głowicę przeniesiono pod noś śmigłowca. Decyzja o zmianie lokalizacji została podjęta po analizie 12 letnich doświadczeń z wojen w Iraku i Afganistanie. Likwidacja masztu wystawi śmigłowce na nieco większe zagrożenie, ale według planistów korzyści z tej zmiany przewyższają jej wady.

Maszyny są najbardziej obciążonym sprzętem, który miesięcznie notuje od 75 do nawet 100h lotów. Pomimo tej modernizacji helikoptery tego typu znajdują się już u kresu swej kariery w Armii i należy się spodziewać nowych modeli w najbliższym czasie.

Źródło: U.S. Army

Zdjęcie: U.S. Army