Zespół Działań Specjalnych z Powidza – kwalifikacje kandydatów

Zespół Działań Specjalnych, pododdział 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, zakończył w piątek 26.04.2013 r. dwuetapową kwalifikację dla kandydatów do służby w ZDS oraz tych żołnierzy, którzy nie zaliczyli jej poprzednio.

Kandydaci do ZDS poddani zostali dwuetapowemu egzaminowi. Pierwszy z nich realizowany był w oparciu o bazę szkoleniową 33. BLTr i obejmował sprawdzian z wychowania fizycznego, test wodny, walkę wręcz i próbę wysokościową. Drugi etap – górski – przeprowadzono w Bieszczadach. Uczestnicy kwalifikacji do pokonania mieli kilkadziesiąt kilometrów dziennie, w terenie o dużych różnicach wysokości z licznymi naturalnymi przeszkodami. Organizatorzy w tegorocznej edycji postawili nacisk na wykonywanie zadań wysokościowych zarówno w naturalnym terenie, jak również w oparciu o infrastrukturę Ośrodka Szkolenia Górskiego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu.

Tegoroczna aura zdecydowanie sprzyjała uczestnikom. Bieszczady w przeciwieństwie do roku 2012 przywitały wszystkich typowo letnią, słoneczną pogodą. Wśród finalistów, których na mecie stawiło się ostatecznie 11-tu, byli żołnierze z jednostek wojskowych Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych. Na początku dało się słyszeć z wypowiedzi uczestników że: „Bieszczady to przecież nie góry”, lecz po kilku dniach marszu dodano: „…a jednak góry”. No cóż, od dawien dawna wiadomo, iż z naturą się nie wygra.

Każdy dzień kwalifikacji kończył się organizacją noclegu w terenie wskazanym przez instruktorów. Sposób przygotowania miejsca na odpoczynek zależał od inwencji uczestników. Niektórym wystarczył specjalny pokrowiec na śpiwór, inni budowali szałasy w oparciu o to co natura dała, jeszcze inni korzystali z lekkich namiotów, które noszone były przez nich przez cały czas trwania egzaminu.

Zespół Działań Specjalnych w ubiegłym roku rozpoczął współpracę szkoleniową z dedykowaną jednostką Wojsk Specjalnych. W ramach tej współpracy powidzcy żołnierze przygotowują się do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem pododdziału, oraz pod kątem zadań w ramach Zestawu 2014 Sił Odpowiedzi NATO. Intensywność obecnie realizowanych szkoleń znacznie się nasiliła tym bardziej, iż żołnierze ZDS potwierdzając swoją wartość zaangażowani zostali również w proces szklenia Lotniczego Zadaniowego Lotniczego Zespołu Bojowego w charakterze instruktorów. Zdarza się, iż po miesięcznym szkoleniu w przedstawicielami Wojsk Specjalnych Polski oraz Stanów Zjednoczonych żołnierze ZDS wracając do garnizonu mają zaledwie trzy dni na przygotowanie się do kolejnego wyjazdu na specjalistyczne szkolenia w warunkach górskich. Wysoko postawiona poprzeczka nobilituje, a słowa uznania dowódców jednostek z którymi ZDS współpracuje potwierdzają, iż wspólna współpraca z WS jest zasadna i przynosi wymierne efekty.

Czasu na wypoczynek nie będzie za dużo i tym razem, gdyż już od 6 maja na żołnierzy czekają wspólne szkolenia z przedstawicielami USAF, przygotowanie do certyfikacji SON oraz kolejne szkolenie personelu wydzielonego do ZLZB.

Kolejna zakończona kwalifikacja uświadamia wszystkim, że nie każdy żołnierz nadaje się i powinien służyć w ZDS. Nie ma tu taryfy ulgowej dla słabszych i mniej odpornych. Wzorem pododdziałów bojowych podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych w Zespole stawia się na jakość nie na ilość. Lepiej pracować w mniejszym, zwartym i dobrze rozumiejącym się gronie osób, niż tworzyć molocha indywidualistów. Szkolenie sekcji działań specjalnych wg. standardów WS wymaga materiału ludzkiego, który daje gwarancje, iż ludzie dedykowani do szkolenia są w stanie takie szkolenie ukończyć a kwalifikacja stanowi pierwszy etap typowania żołnierzy do sekcji bojowych w ZDS.

Organizatorzy i uczestnicy pragną wyrazić słowa podziękowania za pomoc przy realizacji II etapu kwalifikacji do ZDS – BIESZCZADY 2013 kierownikowi OSG Trzcianiec wraz z obsługą, Dowódcy 1 bsp z Rzeszowa oraz Placówce Straży Granicznej w Wojtkowej.

Tekst/Źródło: por. Jacek Szupryczyński, www.3sltr.sp.mil.pl

Zdjęcia: ZDS