Polskie SH-2G na Atlantyku

Poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych – to główne zadanie jakie stoi przed załogą śmigłowca pokładowego SH-2G podczas międzynarodowych manewrów SPONTEX 2013. Śmigłowiec operować będzie z pokładu fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”. Ćwiczenia odbędą się na Atlantyku z udziałem siedmiu państw NATO.

W poniedziałek, 6 maja, o godzinie 11:30 śmigłowiec SH-2G wystartował z płyty lotniska w Gdyni Babich Dołach i przebazował się na pokład fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko, z którą współpracować będzie na Atlantyku. Manewry prowadzone będą na Zatoce Biskajskiej pomiędzy 13 i 21 maja br.

Spontex 2013 to międzynarodowe ćwiczenia w prowadzeniu operacji osłony tras żeglugowych i obrony transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych. Organizatorem tegorocznych manewrów jest Marynarka Wojenna Francji. W operacji udział wezmą okręty i lotnictwo morskie z Belgii, Francji, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Śmigłowiec pokładowy zwalczania okrętów podwodnych SH-2G jest przeznaczony do rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Może być wykorzystywany w akcjach poszukiwania i ratowania życia (SAR) oraz jako śmigłowiec logistyczny – do zaopatrywania własnych jednostek pływających. Poszukiwanie okrętów podwodnych może odbywać się za pomocą wyrzucanych pław radiohydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych. Śmigłowiec został także przystosowany do przenoszenia torpedy MU-90.

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcia: M. Kluczyński, http://www.bl.mw.mil.pl