Kategorie
News Polska

Odznaczenia dla żołnierzy 6. BPD

Kilkunastu żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej zostało odznaczonych polskimi i amerykańskimi medalami w uznaniu zasług w czasie służby poza granicami kraju.

W dniu 29.04.2012r. przed budynkiem dowództwa brygady odbyła się uroczystość wręczenia medali przyznanych spadochroniarzom za ponadprzeciętne wykonywanie obowiązków w czasie XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Wśród przyznanych odznaczeń znalazły się polskie Wojskowe Krzyże Zasługi z Mieczami i Gwiazdy Afganistanu oraz amerykańskie „The Army Commendation Medal” (Medal Pochwalny Wojsk Lądowych).

„Chciałem serdecznie pogratulować tym, którzy w dniu dzisiejszym zostali wyróżnieni medalami przez Pana Prezydenta oraz medalami koalicyjnymi. Są one świadectwem nie udziału w paradach tylko uczestnictwa w działaniach bojowych. Te odznaczenia mają swoja szczególna wagę” – podkreślił w swoim przemówieniu pułkownik Adam Joks, dowódca 6. BPD.

Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, który otrzymało czterech żołnierzy jest odznaczeniem przyznawanym za zasługi w działaniach przeciw terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych i stabilizacyjnych, nie bezpośrednio w starciu z przeciwnikiem. Jest jednym z tych odznaczeń wojskowych, które nadawane są w Polsce za udział w działaniach zbrojnych w czasie pokoju. Z kolei Gwiazda Afganistanu to odznaczenie wojskowe o charakterze pamiątkowym będące formą uznania za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa.

Sześciu spadochroniarzy zostało także docenionych przez Amerykanów, którzy przyznali swoim koalicjantom Medal Pochwalny, przyznawany przede wszystkim za zasługi niebojowe podczas pełnienia służby wojskowej.

Autor/Źródło: kpt. Marcin Gil, http://www.6bpd.mil.pl

Zdjęcia: kpt Marcin Gil

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska