Bezzałogowy helikopter EC145 nad Istres

Eurocopter udowodnił swój potencjał i ponad przeciętne możliwości pilotowania helikopterów, dzięki udanej próbie lotu bezzałogowego helikoptera EC145 nad francuską Istres. Trasa lotu zawierała zastosowanie zewnętrznego obciążenia i pokazową misję obserwacyjną.
Lot został przeprowadzony nad bazą francuskich Sił Powietrznych w Istres i był kontynuacją wcześniejszych prób lotów bezzałogowych Eurocoptera. Dzięki temu osiągnięciu dziś Eurocopoter jest uprzywilejowanej pozycji w kwestii w przeprowadzaniu lotów maszn OPV (optionally piloted vehicle) w helikopterach o małym, średnim i dużym ładunku, gdzie wiropłaty mogą być pilotowane przez człowieka lub latać w wersji bezzałogowej.
Dyrektor Techniczny Eurocoptera tłumaczy podjęte próby lotu bezzałogowego wyjściem naprzeciw potrzebom współczesnych użytkowników.
Możliwość lotu OPV była opracowywana wg wewnętrznego i złożonego programu Eurocoptera i konsultowana z zespołem Eurocoptera z siedzibą w Donauwörth (Niemcy).
Pokazowy EC145 jest maszyną pomiarową , wraz z ulepszonym, podwójnym ,czteroosiowym automatycznym systemem kontroli lotów (AFCS) i najnowszym systemem nawigacji. Dodatkowo helikopter jest dopasowany do przenośnej OPV elektroniki lotniczej, umieszczonej w kabinie, za siedzeniami pilotów.
System OPV firmy Eurocpoter był skonfigurowany tak aby umożliwić czterowymiarowy odbiór mapy lotu EC145 dla helikoptera poprzez przekaz danych ze stacji naziemnej.

(IS)

EC-145

Źródło: Eurocopter

Zdjęcie: Eurocopter