Kuwejt kupi nowy samolot w USA?

US Defence Security Cooperation Agency poinformowała 16 kwietnia 2013 roku Kongres o chęci zakupu przez Kuwejt jednego samolotu C-17 Globemaster III. Kontrakt wart 371 mln USD obejmuje poza maszyną także dodatkowe oprzyrządowanie, części zamienne, szkolenie i wsparcie logistyczne.

Samoloty C-17 Globemaster III dla Kuwejtu mają być napędzane czterema silnikami F117-PW-100, i posiadać systemy AN/AAR-47 Missile Approach Warning System, AN/ALE-47 (CMDS) oraz nowoczesną awionikę. Pakiet dodatkowych elementów tego zamówienia jest niezwykle rozbudowany i obejmuje części zamienne i ich naprawy, wsparcie i sprzęt do badań, publikacje i dokumentacje techniczną, podręczniki użytkowania, szkolenie personelu i sprzęt do ćwiczeń, paliwo lotnicze, a wsparcie techniczne i logistyczne usług oraz związanych z nim elementów wsparcia początkowego.

Informacja podana przez US DSCA nie jest co prawda jednoznaczna z podpisaniem umowy, ale mając na uwadze rolę jaką odgrywa Kuwejt w polityce zagranicznej USA trudno sobie wyobrazić, by do transakcji nie doszło.

Źródło: US Defense Security Cooperation Agency

Zdjęcie: Boeing