Wnioski lotników z UEFA EURO 2012

Lotnisko Chopina w Warszawie wspólnie z portami lotniczymi w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej przygotowało raport na temat doświadczeń w przygotowaniach do obsługi ruchu lotniczego podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO2012 ™ w Polsce.

Raport jest podsumowaniem przygotowań pod względem infrastrukturalnym i organizacyjnym lotnisk w miastach-gospodarzach mistrzostw. Porty Lotnicze w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stanowiły istotny element w ramach zadania związanego z transportem kibiców drogą lotniczą do i z miejsc rozgrywek. Ich rola polegała na zapewnieniu płynnej, bezpiecznej i sprawnej obsługi przejściowo zwiększonego ruchu lotniczego, zarówno w ujęciu liczby pasażerów, jak i operacji lotniczych.

Ze względu na uwarunkowania lokalizacyjne krajów gospodarzy mistrzostw oraz skład drużyn finałowych Turnieju, transport lotniczy był kluczowy w całym procesie logistyki. Dzięki rozbudowie i modernizacji portów lotniczych oraz działaniom operacyjno-organizacyjnym i inwestycyjnym Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej znacząco wzrosła ich przepustowość. Liczba operacji przylotów na zmodernizowanych lotniskach miast gospodarzy zwiększyła się o 79 procent, natomiast operacji odlotów o 122 procent – podkreśla Rafał Marczewski, krajowy koordynator ds. lotnisk w spółce PL2012.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie w czasie trwania mistrzostw obsłużono w sumie 1 077 844 pasażerów, co stanowiło wzrost o 17,2 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku. Okres turnieju UEFA EURO 2012 ™ był również rekordowy pod względem liczby operacji lotniczych obsłużonych w Warszawie. Dotychczasowy dobowy rekord lotniska w zakresie liczby operacji lotniczych, ustanowiony w 2008 r. wynosił 550 operacji. W czerwcu 2012 roku został on pobity aż pięciokrotnie: 12 czerwca (573 operacji), 13 czerwca (554 operacji), 21 czerwca (565 operacji), 22 czerwca (574 operacji), 28 czerwca (631 operacji!) i 29 czerwca (594 operacji).

– Wiedza i doświadczenia zdobyte przez nas w tym czasie stanowią unikalny know-how, który będzie mógł zostać wykorzystany przy okazji kolejnych wydarzeń dużej rangi o charakterze masowym. Chcemy się nim podzielić i stąd potrzeba publikacji raportu podsumowującego – wyjaśnia Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych.

Raport znajduje się pod tym linkiem na stronie Lotniska Chopina

Źródło: http://www.lotnisko-chopina.pl/

Zdjęcie: http://www.lotnisko-chopina.pl/