GRH American Expeditionary Forces

GRH AEF- nadejście Jankesów!

Od kilku lat na arenie polskiej rekonstrukcji można zaobserwować stosunkowo młody, acz prężnie rozwijający się trend, którego przedmiotem jest szeroko pojęte odtwarzanie wydarzeń z okresu I Wojny Światowej oraz zmagań toczonych przez odrodzone państwo Polskie w latach 1918-1921. Inicjatywy te skupiające się na froncie wschodnim, do tej pory nie podejmowały tematyki Wielkiej Wojny toczonej na zachodzie. Czas zatem zmienić i te status quo…

GRH AEF (czyli GRH American Expeditionary Forces) to inicjatywa, której członkowie podjęli się zadania odtwarzania sylwetek amerykańskich ‘turystów’, którzy na przełomie lat 1917/18 milionami napłynęli na kontynent europejski, by przypieczętować klęskę państw centralnych w tej wojnie. Za patrona naszej działalności obraliśmy 3rd Division, jednostkę, która dzięki nieugiętej postawie w trakcie walk pod Marną uzyskała przydomek ‘Rock of Marne’ (Skała Marny). W swojej działalności zamierzamy jednak, w zależności od potrzeb konkretnej imprezy, wcielać się w różne jednostki tworzące Amerykański Korpus Ekspedycyjny dowodzony przez generała Pershing’a.

Projekt został utworzony wraz z pierwszym dniem 2013 roku, jednakże sama koncepcja kiełkowała w umysłach jego założycieli przez dłuższy czas. Obecnie nasze szeregi zasila 10 rekonstruktorów, z których większość pierwotnie wywodzi się z następujących grup: GRH 101st Airborne, GRH Pierwszy Batalion, SH Wielka Czerwona Jedynka. Mimo młodego stażu samej grupy, każdy z nas ma zatem kilkuletnie doświadczenie w działalności w ramach ruchu rekonstrukcyjnego.

Obecnie kończymy etap kompletowania podstawowego umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, tak by wkrótce móc zaprezentować się na publicznych imprezach. A w planach mamy wiele pomysłów, mając nadzieję na dołożenie swojej cegiełki w rozwoju i przecieraniu szlaków dla nowego rozdziału rekonstrukcji historycznej w Polsce.

Na ilustracji prezentujemy pierwszą sylwetkę Doughboy’a z 3rd Division z końcowego okresu wojny w kompletnym umundurowaniu i wyposażeniu. Żołnierz ten uzbrojony w pistolet Colt pełni zapewne jedną z wielu stanowisk funkcyjnych. Wkrótce zaprezentujemy sylwetkę strzelca uzbrojonego w karabin Springfield.

Więcej o nas w poniższych linkach:

http://www.facebook.com/pages/GRH-American-Expeditionary-Forces/319176711544224

http://www.aef.myforum.pl/

Do zobaczenia Over There!

Zdjęcia: Kasia Jeruszka

Tekst: Michał Kowalski