Murnau 1945. Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów – zapowiedź

8 maja 2012 roku o godzinie 14.00 w budynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu (Stary Rynek 3 – Odwach) nastąpi uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Murnau 1945. Zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów”.

Zasadniczą część ekspozycji tworzyć będą zdjęcia z negatywów znalezionych w 1999 roku w Saint-Laurent-du-Var koło Nicei przez Oliviera Rempfera, syna francuskiego fotografia Alaina Rempfera. Negatywy znajdowały się obok kosza na śmieci w sąsiedztwie budynku przeznaczonego do rozbiórki. Rempferowie zeskanowali filmy i wybrali około 300 najlepszych technicznie zdjęć, które zamieścili następnie na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej „Les photos oubliées 1939-1945” („Zapomniane fotografie 1939-1945”). Z pomocą internautów udało im się stwierdzić, że większość z nich została wykonana w Oflagu VII A w Murnau, a na zdjęciach przedstawiono głównie oficerów Wojska Polskiego.

Obóz jeniecki w bawarskim Murnau funkcjonował od 25 września 1939 do 29 kwietnia 1945 roku. Wśród oficerów tam przebywających znajdowali się między innymi: dowódca Armii „Łódź”, a później „Warszawa” gen. dyw. Juliusz Rómmel, dowódca Armii „Poznań” gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, dowódca Armii „Pomorze” gen. dyw. Władysław Bortnowski oraz pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Taczak. W momencie wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie w obozie znajdowało się 5435 oficerów, w tym 23 generałów, a także 73 oficerów lotnictwa. Po wyzwoleniu obóz został przekształcony w Polski Ośrodek Wojskowy podległy amerykańskiej 3. Armii.

Na wystawie ukazanych zostanie około 100 wybranych zdjęć. Zostaną one podzielone na trzy bloki tematyczne: życie obozowe, wyzwolenie oraz Polski Ośrodek Wojskowy. Większość zdjęć została wykonana w dniu wyzwolenia obozu, 29 kwietnia 1945. Niewielka część, dotycząca głównie przedstawień teatralnych pochodzi z lat wcześniejszych. Na fotografiach utrwalono życie codzienne oficerów, wizyty w ośrodku generałów Tadeusza Bora-Komorowskiego, Władysława Andersa oraz Kazimierza Schally`ego, alpejskie widoki okolic Murnau oraz zniszczonego bombardowaniami Monachium. Bez wątpienia najciekawsze zdjęcia ukazują przebieg potyczki amerykańskiej szpicy rozpoznawczej z oddziałem niemieckich przed bramą obozu.

Wystawę uzupełniać będą pamiątki po jeńcach oraz kilkuminutowy film nakręcony przez żołnierzy amerykańskich w trakcie zajmowania obozu i okolicznych terenów.

Murnau 1945