Rozpoczyna się budowa amerykańskiej linii montażowej Airbusa

Wraz z oficjalnym rozpoczęciem budowy linii montażowej samolotów z rodziny A320 o kolejny krok przybliżyła się realizacja planu produkcji Airbusa w Stanach Zjednoczonych.

Podczas uroczystości rozpoczęcia budowy w kompleksie Mobile Brookley Aeroplex, prezes i CEO firmy Airbus, Fabrice Brégier, podkreślił znaczenie amerykańskich zakładów dla globalnego rozwoju firmy. „Wybudowanie w Mobile linii montażowej dla rodziny A320 to dla Airbusa prawdziwy przełom. Nasi klienci potrzebują więcej samolotów, które zmniejszają zużycie paliwa, poziom emisji i koszty operacyjne. Dzięki tej linii montażowej będziemy mogli spełnić potrzeby naszych klientów na miejscu, oprócz zaspokajania światowego zapotrzebowania na te wydajne samoloty. Gdy ta linia montażowa zostanie uruchomiona, jako jedyni będziemy montować samoloty w Azji, Ameryce i Europie”.

Nowa linia montażowa, która jest pierwszym amerykańskim zakładem produkcyjnym firmy, będzie znajdować się w kompleksie Mobile Brookley Aeroplex i będzie obsługiwać montaż modeli A319, A320 i A321. Główne prace budowlane rozpoczną się latem. Rozpoczęcie montażu samolotów jest planowane na 2015 rok, a pierwsze samoloty zejdą z linii w Mobile w 2016 roku. Przy pełnej wydajności linia montażowa i zakłady towarzyszące będą produkować do czterech samolotów miesięcznie, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na zatrudnienie nawet tysiąca wysoce wykwalifikowanych pracowników.
CEO korporacji EADS, Tom Enders, pomógł prowadzić uroczystość i powitał ponad tysiąc jej uczestników, wśród których znalazło się wielu dyrektorów EADS i Airbusa, osobistości państwowe i stanowe, przedstawiciele branży lotniczej i lokalnej społeczności. Odbiegając nieco od typowego scenariusza takich uroczystości, gospodarze przedstawili szereg członków społeczności wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i przemysłu lotniczego, którzy mówili, jak nowa linia montażowa posłuży nie tylko konstruowaniu samolotów, ale też znacząco wpłynie na życie tysięcy osób takich jak oni sami. Wśród przedstawicieli społeczności lokalnej znaleźli się: Henry Hinojosa, inspektor nadzoru z Hoar Project Management, który reprezentował lokalny przemysł budowlany, Liz Freeman, współwłaścicielka Long’s Human Resource Services reprezentująca lokalne małe firmy, Victoria Corob, uczennica ósmej klasy szkoły w Mobile oraz dr Keiva Deravi, wykładowca ekonomii na uniwersytecie Auburn w Montgomery. Ze strony branży lotniczej przemawiali między innymi Clay Jones, przewodniczący rady nadzorczej i CEO firmy Rockwell Colling oraz Dave Barger, prezes i CEO JetBlue Airways.

Źródło/Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus