Polskie F-16 na holenderskim niebie

Baza Lotnicza Leeuwarden w Holandii. Ćwiczenie pod kryptonimem „FRISIAN FLAG”. Kolejne ćwiczenie międzynarodowe z udziałem polskich załóg F-16, w których udział weźmie personel 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego przy współudziale pilotów z 32. BLT.

Loty zgodne ze standardami NATO w połączonym ugrupowaniu COMAO, imitujące środowisko współczesnego pola walki, szkolenie pilotów jako Mission Commander (MC) w połączonej operacji powietrznej (Combined Air Operations) czy wreszcie doskonalenie umiejętności taktycznego wykonywania lotów wraz z użyciem ACMI w skomplikowanym, wielonarodowym ugrupowaniu statków powietrznych o różnym typie przeznaczenia i wyposażenia to cele jakie stoją przed polskim załogami F-16.

Podczas ćwiczeń trenowane będą mieszane ugrupowania w lotach ofensywnych OCA (Offensive Counter Air) oraz defensywnych DCA (Defensive Counter Air). Podtrzymywanie lub wznawianie nawyków pilotów w zadaniu tankowania samolotów w powietrzu (Air Refuelling) to kolejny element dziesięciodniowego szkolenia lotniczego w środowisku międzynarodowym. W ćwiczeniu planuje się wykorzystać system do transmisji danych (Link – 16) do współdziałania ze środkami powietrznymi, naziemnymi i morskimi.

Nie mniej ważnym celem szkolenia jest też kontynuowanie współpracy pomiędzy krajami należącymi do NATO.

Ćwiczenie lotnicze z udziałem sześciu myśliwców F-16 C/D i kilkudziesięciu żołnierzy rozegra się na holenderskim niebie od 15 kwietnia br. Do macierzystej bazy w Poznaniu – Krzesinach żołnierze wrócą 26 – 27 kwietnia br.

W ćwiczeniu „Frisian Flag” 2. SLT bierze udział po raz czwarty.

Tekst: kpt. Marlena Bielewicz-Giochev

Zdjęcie: 31. BLT