Bliżej nowego myśliwca 5 generacji?

Suchoj poinformował 10 kwietnia 2010 roku o zrealizowaniu kontraktu na opracowanie założeń i projektu dla nowego myśliwca 5 generacji. Sam projekt jest wynikiem współpracy rosyjsko-indyjskiej. Nowa maszyna oparta będzie na projekcie Suchoja Su-50 PAK FA.

Obie strony uzgodniły już podział prac badawczo-rozwojowych, a podpisanie umowy w tej kwestii ma nastąpić jeszcze w tym roku. Początek rosyjsko-hinduskiej współpracy przy opracowaniu myśliwca 5 generacji datować można na rok 2007, gdy oba kraje podpisały porozumienie o współpracy wojskowo-technicznej. W grudniu 2010 roku Rosoboronexport, Suchoj i HAL podpisały umowę o współpracę przy opracowywaniu projektu technicznego nowego myśliwca. Dziś kontrakt ten został zrealizowany.

Jednym z efektów rosyjsko-indyjskiej współpracy jest także wymiana kadr pomiędzy zakładami obu krajów. Co ważne, mimo, że nowa konstrukcja opierać się będzie na maszynie PAK FA, to finalne produkty współpracy będą się różnić – ze względu na różne wymagania obu krajów. Poza projektem opartym na PAK FA Rosja i Indie współpracują także przy projekcie Su-30MKI.

Źródło: Suchoj

Zdjęcie: Suchoj