Dowódca Sił Powietrznych Rumunii w 31. BLT i 33. BLTr

Dowódca Sił Powietrznych Rumunii generał broni Carnu Fanica w towarzystwie dowódcy Sił Powietrznych generała broni pilota Lecha Majewskiego wizytował 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego i 33. Bazę Lotnictwa Transportowego.

W Krzesinach, po dopasowaniu sprzętu, treningu wysokościowo-ratowniczym i briefingu przedlotowym obaj generałowie wykonali w drugiej kabinie loty z pilotami F-16. Przebywająca w Polsce na zaproszenie generała Majewskiego rumuńska delegacja zapoznała się z zadaniami, strukturą oraz infrastrukturą 31. BLT. Goście obejrzeli z bliska samolot F-16 Block 52+ i zwiedzili wieżę portu lotniczego, skąd obserwowali starty „Jastrzębi”. Gospodarze zaprezentowali dowódcom możliwości symulatora lotu i trenażera katapulty. Wizytę generałów w Krzesinach zakończyły obserwacja lądujących myśliwców i pamiątkowe zdjęcie.

W 33. BLTr goście zwiedzili: strażnicę wojskowej straży pożarnej, hangar samolotów C-130E Hercules, spadochroniarnię i warsztat silnikowy. Na krótkim briefingu poznali strukturę 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i bazy, osiągnięcia obu jednostek i zakres ich zadań. W szczególności Rumuni interesowali się polskimi doświadczeniami z eksploatacji Herculesów. To dlatego, że wcześniej od nas pozyskali używane samoloty tego typu w nieco starszej wersji. Wkrótce staną przed decyzją o ich zastąpieniu. Generał Fanica dopytywał również o zakres rozbudowy lotniska oraz sposoby szkolenia personelu latającego i naziemnego. Zainteresował się sposobem, w jaki w trudnych warunkach atmosferycznych nasi lotnicy potrafią utrzymać wolne od lodu i śniegu betonowe płaszczyzny olbrzymiego lotniska.

Tekst: kpt. Marlena Bielewicz, kpt. Włodzimierz Baran

Zdjęcia: mjr Leszek Zieleniewski, kpt. Włodzimierz Baran, st. sierż. Marcin Zamaro – Tokarski