Airbus instaluje silniki Rolls-Royce Trent XWB oraz pomocniczy zespół zasilania Honeywell

Firma Airbus przeprowadziła instalację gotowych do lotu silników Rolls-Royce Trent XWB w pierwszym samolocie A350 XWB (MSN001), który posłuży do lotów próbnych. Jednocześnie prowadzona jest instalacja nowego pomocniczego zespołu zasilania (Auxiliary Power Unit – APU) Honeywell HGT1700. Prace prowadzone są w zakładach produkcyjnych firmy Airbus w Tuluzie (Francja).

Nowe silniki Trent dostarczyła firma UTC Aerospace Systems (dawniej Goodrich), która przygotowała w pełni zintegrowane zespoły napędowe przed ich instalacją na pylonach samolotu. W ubiegłym miesiącu silnik Trent XWB otrzymał certyfikat typu EASA, który potwierdza, że spełnia on wymagania agencji dotyczące zdatności do lotu. Silnik Trent XWB został już wykorzystany podczas serii lotów próbnych prowadzonych na samolocie testowym A380 FTB (Flying Test Bed) od lutego 2012 roku, co pokazuje wysoki poziom dojrzałości silnika.

W tym tygodniu, oprócz montażu dwóch silników Trent XWB, w samolocie A350 XWB instalowany jest również nowy, specjalnie zaprojektowany pomocniczy zespół zasilania – Honeywell HGT1700 – który może pochwalić się większą gęstością mocy oraz wyższą wydajnością od generatorów pomocniczych poprzedniej generacji.

Dzięki instalacji silników i pomocniczego zespołu zasilania A350 XWB jest już w zasadzie „gotowym” samolotem. Po zakończeniu w najbliższych tygodniach trwających obecnie testów naziemnych, pozostałych prac przygotowawczych oraz malowania MSN001 zostanie przekazany zespołowi zajmującemu się lotami próbnymi w firmie Airbus w celu rozpoczęcia przygotowań do naziemnych prób silników i pierwszego lotu latem tego roku.

A350 XWB

Źródło/Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus