Trening uzbrajania Mi-14PŁ w torpedy MU-90

W poniedziałek, 25 marca, na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie odbył się trening z uzbrajania śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ w torpedę MU-90 Impact. Ten sam typ torped może także przenosić śmigłowiec pokładowy SH-2G.

Przypomnienie i utrwalenie procedur bezpieczeństwa podczas uzbrajania śmigłowca oraz praktyczny trening czynności wykonywanych w trakcie rozładowania, przygotowania i podwieszania torpedy MU-90 w luku bombowym odbył się wczoraj na lotnisku w Darłowie. W szkoleniu uczestniczyli specjaliści uzbrojenia z Grupy Lotniczej Darłowo. Tego typu trening umożliwia także sprawdzenie poprawności funkcjonowania systemów uzbrojenia śmigłowca oraz przećwiczenie czynności wykonywanych przez nawigatorów-operatorów systemów poszukiwawczo-uderzeniowych podczas programowania i zrzutu torpedy.

MU-90 przeznaczona jest do zwalczania celów nawodnych i podwodnych na głębokości do 1000 metrów. Jej zasięg waha się w granicach od 10 do 25km w zależności od prędkości, która może osiągać 50 węzłów. MU-90 składa się z czterech podstawowych modułów. Moduł dziobowy zawiera czujniki akustyczne, które pozwalają na poszukiwanie celu w obrębie 120 stopni od sonaru oraz układ samonaprowadzający z możliwością jednoczesnego śledzenia do 12 celów. Moduł bojowy zawiera głowicę o masie 50 kg, która wykorzystuje efekt oddziaływania kierunkowego. Głowica może być zastąpiona przez ładunek niekierowany, który umożliwia zwalczanie torped przeciwnika lub moduł z pływakiem, stosowany do zadań szkoleniowych. Kolejne moduły zawierają baterię zapewniającą energię elektryczną niezbędną do zasilania systemów torpedy oraz wysokoobrotowy silnik elektryczny.

Na wyposażeniu Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej znajdują się dwa typy statków powietrznych przystosowanych do przenoszenia i zrzutu torpedy MU-90 Impact. Są to śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz śmigłowce pokładowe SH-2G.

Źródło: BLMW

Zdjęcia: BLMW, T. Grotnik