Zmodernizowana SNR-125 SC dla 36. dr OP z Mrzeżyna

Kolejna wyremontowana stacja naprowadzania rakiet zestawu S-125 SC opuściła hale Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce i trafiła w ręce żołnierzy, tym razem 36. dywizjonu rakietowego OP z Mrzeżyna.

Wcześniej wyremontowane i zmodyfikowane stacje otrzymał 35. dywizjon rakietowy OP w Skwierzynie.
W zakładzie są już trzy stacje kolejnego dywizjonu rakietowego, gotowe do rozpoczęcia prac remontowych. Plany przewidują odnowienie i modyfikację dziewięciu SNR-125 SC. Zaplanowane, zaakceptowane i podjęte przez Szefostwo Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych Sił Powietrznych działania pozwolą utrzymać zestawy Newa w arsenale Wojsk Obrony Przeciwlotniczej SP do czasu przezbrojenia tych wojsk na nowe zestawy rakietowe krótkiego i średniego zasięgu.

Podczas prac w Zielonce pogłębionemu remontowi konserwacyjnemu podlega podwozie bazowe kolumny antenowej KA-125 SC i kabiny dowodzenia KDN-125 SC, czteroosiowy pojazd MAZ-543. Oprócz tego w kontenerowej kabinie KDN-125 SC wymienia się na nowoczesny blok obróbki sygnałów, montuje nowe komputery z monitorami LCD oraz cyfrowy zestaw rejestracji audiofonicznej korespondencji obsługi. Poprawki zobrazowania na monitorach osób funkcyjnych uwzględniają uwagi zgłaszane w trakcie eksploatacji przez obsługi (oficerów strzelających, oficerów naprowadzania i operatorów ręcznego śledzenia). Odnowiona stacja zyskuje na niezawodności, zastosowane nowoczesne elementy elektroniczne gwarantują wieloletni dostęp do części zamiennych. Nowoczesne oprogramowanie zwiększa możliwości zarządzania poszczególnymi systemami zestawu rakietowego, zwiększa możliwości szkoleniowe oraz integracji w systemie dowodzenia i kierowania.

Wśród wyremontowanych SNR-125 SC ostatnio była stacja z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Dzięki temu nasi przeciwlotnicy mogą szkolić się w tej jednostce na najnowszej wersji sprzętu, który funkcjonuje w zespołach ogniowych 3. WBR OP.

Remont główny stacji wraz z modyfikacją od 2011 roku jest zlecany przez 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu wykonawcy, którym są WZE S.A.

Tekst: ppłk Artur Goławski

Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz, archiwum DSP