USAF przyspieszyło redukcję zużycia paliwa

Redukcja zużycia paliwa jest powszechnie stosowanym sposobem na oszczędności finansowe i materialne. USAF poinformowały 21 marca 2013 r. o zmniejszeniu konsumpcji paliwa o 12% w stosunku do 2006 roku. Znaczy to, że zamierzony wówczas cel został osiągnięty na trzy lata przed terminem. Informację tą ogłoszono przy okazji prezentacji przez USAF swojego nowego Strategicznego Planu Paliwowego (Energy strategic plan).

Podsekretarz USAF Jamie Morin podkreślił, że redukcja zużycia paliwa nie musi pociągać za sobą zmniejszenia sprawności działania lotnictwa. Najważniejsze bowiem jest uzyskanie maksymalnej efektywności wykorzystania środków. Morin podkreślając wzrost sprawności jednostek przytoczył przykłady modernizacji floty samolotów pod kątem zmniejszenia zużycia paliwa.

Z pewnością ograniczenia zużycia paliwa są niezbędne wobec niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz dążenia do redukcji wydatków na siły zbrojne. Jak widać sytuacja ta dotyka nawet tak zasobne kraje jak USA. Wydaje się więc, że warto także w naszym lotnictwie postarać się o sprawne redukowanie zużycia paliwa jednocześnie dbając o zwiększenie efektywności jego wykorzystania.

Źródło: USAF

Zdjęcia: USAF