Zimowe Szkolenie ZDS z 33. BLTr

Pierwsza połowa marca to okres, w którym żołnierze Zespołu Działań Specjalnych (pododdziału z 33. BLTr) realizowali zimowe szkolenie w warunkach górskich. Na miejsce działań Zespołu wybrano rejon Karkonoszy, w którym swoje pierwsze umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego stawiało wielu żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

To, oraz fakt, że instruktorami byli specjaliści z zakresu ratownictwa górskiego posiadający bogate doświadczenie w szkoleniu formacji wojskowych pozwoliło na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu zajęć. Obejmowały one m.in. naukę narciarstwa zjazdowego i ski-turowego, poruszanie się i nawigację w warunkach górskich, elementy ratownictwa górskiego, szkolenie lawinowe oraz podstawy przetrwania w górach w warunkach zimowych. Noc spędzona w własnoręcznie przygotowanej jamie śnieżnej, czy też umiejętność wykorzystania specjalistycznego sprzętu podczas akcji ratowniczych lub bojowych, znacząco wzbogaciła doświadczenia powidzkich żołnierzy.

Jednym z wymagań stawianych żołnierzom ZDS jest realizacja zadań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, a przeprowadzone szkolenie stanowiło praktyczne zapoznanie żołnierzy tej formacji z problematyką funkcjonowania w górach w warunkach zimowych.

Tekst: ZDS, http://www.3sltr.sp.mil.pl/

Zdjęcia: ZDS, http://www.3sltr.sp.mil.pl/