Whiskey Oscar Sierra Papa, czyli powietrzna orkiestra świątecznej pomocy

Zwyciężczyni aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Justyna Brodalka, wraz z mężem i przyjaciółmi zrealizowała 15 marca marzenie o locie na pokładzie śmigłowca Mi-8.

W 1. Bazie Lotnictwa Transportowego gości przywitał zastępca dowódcy bazy – podpułkownik Piotr Hojnacki, który pogratulował pani Justynie wielkiego serca i życzył niezapomnianej lotniczej przygody. W tematykę lotniczą wprowadził gości dowódca Grupy Działań Lotniczych podpułkownik pilot Stanisław Kondrat – przedstawił procedury wykonywania lotów i zasady, które należy przestrzegać w transporcie lotniczym.

Po krótkim wprowadzeniu oczarowani lotnictwem słuchacze odbyli przedlotowy briefing z dowódcą załogi, kapitanem Michałem Makoszem, który przedstawił im parametry techniczne i zastosowanie śmigłowca. Następnie przedstawił plan lotu, który zakładał obejrzenie Warszawę z każdej strony.

Podczas gdy załoga poszła szykować maszynę do lotu nasi goście zwiedzili salę tradycji, w której znajdują się liczne pamiątki z czasów II wojny światowej oraz z jednostek, które w minionych latach stacjonowały na Okęciu.

Po powrocie z podróży historycznej goście udali się do Wojskowego Portu Lotniczego, gdzie dostali bilety na lot oraz przeszli odprawę przedlotową, którą przeprowadzili oficerowie Biura Ochrony Rządu. I tak, gotowi do drogi, ruszyli na spotkanie przygodzie.
Przejrzystość powietrza była dobra i nawet spory wiatr nie przeszkadzał gościom w delektowaniu się widokami ośnieżonej Warszawy i jej okolic. A gdy na horyzoncie zaczęła pojawiać się iglica Pałacu Kultury i Nauki, nikt nie miał wątpliwości, że wspomaganie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma sens.

Na płycie lotniska fanów awiacji przywitał ponownie zastępca dowódcy bazy, który wręczył certyfikaty odbytego lotu i pamiątki. Pani Justyna zapewniła nas, że w przyszłym roku znów postara się wziąć udział w aukcji Sił Powietrznych na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Tekst: Anna Zakrzewska

Zdjęcia: Anna Zakrzewska