Setny samolot Airbus A380

Poniżej informacja prasowa firmy Airbus na temat oddania setnej maszyny Airbus A380 do użytkowania:

Uroczyste przekazanie samolotu liniom Malaysia Airlines w Tuluzie.

Linie lotnicze Malaysia Airlines (MAS) i Airbus uczciły ważne wydarzenie w historii firmy – przekazanie do eksploatacji 100. już samolotu Airbus A380. Uroczystość przekazania 100. samolotu A380 liniom Malaysia Airlines odbyła się w Centrum im. Henri Ziegler w Tuluzie. Flota MAS obejmuje obecnie sześć samolotów tego typu.

“Cieszymy się, że nasz 100. A380 trafia do linii Malaysia Airlines, ponieważ jest to zapowiedzią przyszłości lotnictwa komercyjnego,” powiedział Fabrice Brégier, prezes Airbusa. „Obserwujemy rosnący popyt na większe samoloty wśród dynamicznie rozwijających się, konkurencyjnych linii lotniczych takich jak MAS, obsługujących wiele kierunków i dysponujących rozległą siecią połączeń, w szczególności popyt na te samoloty generuje ruch lotniczy w szybko rozwijającym się regionie Azji i Pacyfiku.

Obecnie, po sześciu latach od wejścia do eksploatacji A380 lata we flotach dziewięciu światowej klasy linii lotniczych. Do dnia dzisiejszego z podróży na pokładzie A380 skorzystało na świecie 36 milionów pasażerów i odbyło się już 100 tys. lotów. Poprzedniej generacji samoloty typu VLA (400 miejsc pasażerskich na pokładzie) odbyłyby 140 tys. lotów. Zmniejszenie liczby lotów rozładowuje tłok na lotniskach i redukuje wpływ na środowisko naturalne. Eksploatacja A380 pozwoliła zmniejszyć emisję CO2 o 5,7 mln ton i zredukować hałas a przy tym uzyskać większe przychody.

Flota A380 wykonuje ponad 140 rejsów dziennie i zabiera na pokład ponad 1,5 miliona pasażerów miesięcznie. Pasażerowie mogą skorzystać z podróży na pokładzie A380, który co sześć minut albo startuje albo ląduje na jednym z 32 portów lotniczych na świecie. Ponadto więcej niż 50 międzynarodowych portów lotniczych przygotowuje się do obsługiwania rejsów tym modelem i odpowiedzi tym samym na potrzeby linii lotniczych otwierania nowych połączeń na A380.

W ciągu następnych 20 lat zostanie oddanych do eksploatacji ponad 1700 samolotów w segmencie VLA (bardzo dużych samolotów), takich jak A380. Rejon Azji i Pacyfiku generuje największy popyt (45 procent) a dalej Bliski Wschód (23 proc) i Europa (19 proc).

100. A380

Źródło/Zdjęcie: Airbus