Pełna cywilna certyfikacja typu dla A400M

Agencja EASA (European Aviation Safety Agency ) przyznała maszynie A400M pełną cywilną certyfikację typu, a certyfikacja militarna ma nastąpić niebawem.

Airbus A400M jest pierwszą tak dużą maszyną transportową zaprojektowaną i certyfikowaną zgodnie ze standardami cywilnym od samego początku projektu.

Podczas programu prób samolot przeszedł dogłębne testy związane ze sprawdzeniem właściwości w całym zakresie lotu w normalnych jak i złych warunkach. Maszyn pokazała swoją przydatność podczas wysokich temperatur, czy też mrozów w Szwecji i Kanadzie. Pozytywnie wypadły też testy na wysoko położonym lotnisku w La Paz.

Maszyna zaczęła już próby tankowania w powietrzu, zrzutów spadochroniarzy i ładunków. Również tutaj wszystko przebiega zgodnie z planem.

Na marginesie warto dodać, że A400M to dość ciekawy samolot. Wydawałoby się, że w XXI wieku śmigło powinno odchodzić już powoli do lamusa, a okazuje się, że prawdopodobnie przez najbliższe 40, jeśli nie więcej lat ten sporych rozmiarów transportowiec będzie towarzyszył wielu armiom świata.

A400M

Źródło: Airbus Military

Zdjęcie: Airbus Military