Śmigłowce Mi-14PŁ z BLMW atakują okręty podwodne

Wczoraj wieczorem na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie zakończyło się dwudniowe szkolenie bojowe załóg śmigłowców Mi-14PŁ. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w niszczeniu celów podwodnych przy wykorzystaniu bomb szkolnych P-50 oraz głębinowych PŁAB-250.

Blisko 30 bomb P-50 oraz PŁAB-250-120 zrzuciły załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ podczas dwudniowego szkolenia w zwalczaniu celów podwodnych. Loty na poligon morski w Ustce realizowano w dniach 5 i 6 marca, w dzień oraz w warunkach nocnych.

Naprowadzanie uzbrojonego śmigłowca Mi-14PŁ na cel może odbywać się przy wykorzystaniu wyrzucanej pławy radiosygnalizacyjnej, która stanowi punkt odniesienia dla systemu poszukiwawczo – uderzeniowego KRYL. Elementy tego systemu automatycznie wyliczają optymalne parametry manewru do przeprowadzenia ataku oraz punkt zrzutu bomb.

W trakcie tego typu szkoleń swoje umiejętności w przygotowaniu śmigłowców do lotów na zastosowanie bojowe doskonalą również specjaliści personelu inżynieryjno – lotniczego. Proces przygotowania bomb obejmuje między innymi transport na płytę lotniska, rozładowanie i demontaż zabezpieczeń, uzbrojenie, podwieszenie w luku bombowym oraz przygotowanie do współpracy z systemami użycia uzbrojenia na śmigłowcu.

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcia: http://www.bl.mw.mil.pl