Dowódca Sił Powietrznych o przetargu na zakup samolotów AJT

Komentarz generała broni pilota Lecha Majewskiego, dowódcy Sił Powietrznych, w sprawie ogłoszenia przez Inspektorat Uzbrojenia przetargu na zakup samolotów AJT:

„Ogłoszenie przetargu na dostawę systemu szkolenia zaawansowanego Advanced Jet Trainer, w tym zakup nowych samolotów, to dla Sił Powietrznych znakomita informacja. Oznacza ona, że uzyskamy całkowitą samowystarczalność w dziedzinie szkolenia kandydatów na pilotów naszych samolotów wielozadaniowych F-16.
Do przyjęcia nowych samolotów już się intensywnie przygotowujemy. Trwają szeroko zakrojone inwestycje budowlane w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Szkolimy liczną grupę pilotów i techników, mających użytkować maszyny AJT. Rozwijamy współpracę z Siłami Powietrznymi naszych sojuszników, aby poznać najnowocześniejsze sposoby szkolenia kandydatów na pilotów samolotów bojowych. Jestem przekonany, że wdrożenie systemu AJT podniesie na jeszcze wyższy poziom umiejętności naszych lotników i pozwoli nam zaoferować usługi szkoleniowe lotnictwu innych państw.”

Póki co nie wiadomo na jaki samolot zdecydują się Siły Powietrzne, ale na pewno będzie to cały system szkoleniowy i będzie musiał on wpasować się w już posiadany sprzęt i założenia.

Źródło: SP via ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: MilborneOne