OCCAR będzie wspierał francuskie A400M

Występująca w imieniu Francji Organizacja Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia (OCCAR – Organisation Conjointe de Coopération en matière d’ARmement) i firma Airbus Military podpisały wstępną umowę o wsparciu serwisowym (In-Service Support – ISS), zgodnie z którą Francuskie Siły Powietrzne otrzymają 18-miesięczny pakiet usług serwisowych dla samolotów A400M. Jest to kluczowy etap w przygotowaniach do dostarczenia pierwszego A400M Francuskim Siłom Powietrznym.

Umowa obejmuje ściśle dostosowane do potrzeb Francuskich Sił Powietrznych usługi w oparciu o Umowę Inauguracyjną A400M, zawartą pomiędzy organizacją OCCAR (występującą w imieniu Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga) i firmą Airbus Military. Obejmuje ona pakiet zintegrowanego wsparcia logistycznego (ILS – Integrated Logistic Support), w którego skład wchodzą usługi takie, jak np. dokumentacja techniczna oraz lotnicze wyposażenie naziemne. Umowa ISS obejmuje natomiast, między innymi, przemysłowe wsparcie serwisowe na terenie bazy oraz zarządzanie częściami zamiennymi, co pozwoli na bezproblemową eksploatację samolotów A400M w ich pierwszej bazie operacyjnej w Orleanie.

Przygotowując się do okresu po wygaśnięciu ważności 18-miesięcznego pakietu ISS, w listopadzie zeszłego roku firma Airbus Military wystosowała wspólną, francusko-brytyjską ofertę dotyczącą kontynuacji świadczenia usług ISS. Zainteresowane strony prowadzą obecnie rozmowy na temat oferty i oczekuje się, że porozumienie zostanie osiągnięte w drugiej połowie bieżącego roku.

A400M

Źródło/Autor: Airbus Military

Zdjęcie: Airbus Military