Aviation Detachment w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego

22 lutego 2013 roku do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu na pokładzie samolotu C-130J Hercules przyleci pierwszy element rotacyjnego pododdziału lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Dzień później pojawi się 50 amerykańskich żołnierzy wraz z trzema samolotami C-130J. Maszyny i ich załogi reprezentować będą 37. eskadrę lotnictwa transportowego, a obsługa naziemna pochodzić będzie z 86. Skrzydła Transportowego. Pododdział ten przebywać będzie w Polsce do 9 marca, a w tym czasie będą wykonywać szkolenie w lotach w dzień i w nocy. Ćwiczone będą także zrzuty ładunków nad Pustynią Błędowską, lądowania na pasie trawiastym, loty w gogleach noktowizyjnych i na niskim pułapie a także zrzuty skoczków spadochronowych (HAHO, HALO i na linę). Ponadto w ramach wspólnych zajęć przewidziana jest wymiana doświadczeń na temat precyzyjnego zrzucania cargo, obsługiwania C-130 oraz przygotowania do ćwiczeń lotnictwa transportowego Rodeo.

Treningi amerykanów pozwolą polskim lotnikom na obserwację amerykańskiego zespołu naprowadzającego i odbierającego zrzut. Ponadto możliwe, że pod okiem sojusznikom odbędą się pierwsze polskie starty i lądowania na pasie trawiastym.

Źródło: http://www.33blot.sp.mil.pl, ppłk Artur Goławski

Zdjęcia: http://www.33blot.sp.mil.pl