Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K.

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 D.A.K. z Poznania powstało w 2008 r. Naszym głównym celem jest kultywowanie tradycji, ratowanie i przypominanie pięknej historii 7. Dywizjonu Artylerii Konnej z okresu lat 1919 – 1939, połączone z odtwórstwem historycznym.

Aktualnie jesteśmy jedyną Grupą Rekonstrukcji Historycznej w Polsce dedykowaną wyłącznie formacji polskiej artylerii z II Rzeczypospolitej.

U podwalin Stowarzyszenia legły tradycje rodzinne, pasje – historyczna i jeździecka. Jak do tego doszło? Najlepiej charakteryzuje to krótka refleksja Łukasza Kaczora, spisana w czerwcu 2008 r.

Jakoś tak rok temu, po szczególnie emocjonujących konnych wojażach terenowych, narodziła się idea. Już po rozsiodłaniu, wyczyszczeniu i zaobrokowaniu, spotkaliśmy się na ławeczce przed stajnią i potoczyła się rozmowa o kawalerii w ogóle, wojskach wielkopolskich i poznańskim garnizonie. Sławetny 15. PU Poznańskich, bitny 7. PSK rozpalały naszą wyobraźnię. I nagle zorientowałem się, ze do kompletu brakuje nam jeszcze jednej jednostki. Jednostki specjalnej, organicznie związanej z wielkopolskimi pułkami kawalerii, jednostki, której w całej historii nie dane było wojować samej, zawsze występowała w roli wsparcia „barwnej” kawalerii. O jakiej jednostce mowa? O 7. Dywizjonie Artylerii Konnej Wielkopolskiej.

Obraz kawalerii byłby niepełny, bez artylerii konnej. Dumne czarno-szkarłatne barwy, fason, o którym mówiono, że przewyższał kawaleryjski, ale także, a może przede wszystkim wysokie morale, świadomość obowiązku i roli jaka przypadała dywizjonom sprawiała, ze Konna Artyleria stanowiła wojsko o bardzo wysokiej wartości bojowej. Do dak-ów dostawali się tylko najlepsi z najlepszych. Artylerzyści konni sami siebie nazywali zakonem. Nasz 7. D.A.K. Wielkopolski niejednokrotnie wymieniany był jako elita wśród konnych artylerzystów.

Nawet Żurawiejka, jakkolwiek zazwyczaj złośliwa, komplementowała poznańskich dak-owców:

<<Zawsze dumny wielkopański

To jest siódmy DAK poznański>>

Dziś staramy się przypominać te piękne tradycje i historię 20 lat istnienia 7. DAK. W naszej działalności nie tylko odtwarzamy umundurowanie i wyposażenie artylerzystów, czy bierzemy udział w inscenizacjach. Można spotkać nas w archiwach, u rodzin żołnierzy, w muzeach, poszukujących każdego, choćby najmniejszego skrawka pozostałości po Dywizjonie. Przez 5 lat działalności zgromadziliśmy ogromny zasób wiedzy o artylerii konnej i poznańskim garnizonie. Braliśmy udział w dziesiątkach inscenizacji historycznych, filmach, wystawach czy sesjach historycznych. Współpracujemy z 7. dywizjonem Artylerii Konnej Wielkopolskiej, stacjonującym w Wędrzynie, który dziedziczy tradycje przedwojennego 7. DAK-u.

Nasze Stowarzyszenie ma charakter otwarty. Oznacza to, że jego członkiem może stać się z zasady każdy. Przyjęcie w poczet naszego grona jest obwarowane jednakże pewnymi warunkami.

Powołane ono zostało bowiem dla realizacji konkretnych celów, o których mowa w naszym Statucie. Dlatego też każdy, komu te cele i wartości są bliskie, a własną pracą i zaangażowaniem chciałby przyczynić się do wcielania ich w życie, będzie wśród nas mile widziany.

 Strona internetowa stowarzyszenia – www.7dak.pl

Ku chwale Jej Królewskiej Mości Artylerii Konnej!

Tekst: Paweł Janicki

Zdjęcia: SGRH 7 D.A.K.