Azerbejdżan kupuje maszyny T-129 ATAK

Trend News Agency powołując się na gazetę Sabah poinformowała, że w poniedziałek doszło do podpisania umowy na zakup 60 śmigłowców T-129 ATAK oferowanych przez Turkish Aerospace Industries.

Produkcja helikopterów ma ruszyć jeszcze w tym roku, a wartość kontraktu szacowana jest na 3 miliardy dolarów. Zainteresowanie śmigłowcami jest dość spore i zakup tego typu maszyn jest rozważany również przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezję, Pakistan i Jordanię.

Turecki przemysł zbrojeniowy jest bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki, a sukcesy na tym polu wiążą się ze strategicznymi planami samowystarczalności Turcji w dziedzinie sprzętu wojskowego.

Tego typu podejście niesie ze sobą wiele korzyści i poza zapewnieniem miejsc pracy, rozwojem gospodarki i autarkią istotna jest również realna możliwość czerpania zysków ze sprzedaży sprzętu produkowanego przez przemysł.

Na tle Turcji warto byłoby zastanowić się nad kondycją i przyszłością polskiej zbrojeniówki i jej rolą w budowaniu bezpieczeństwa kraju. Obecnie bowiem trudno mówić o kompleksowej samowystarczalności nawet w podstawowych kwestiach.

T-129

Źródło: Trend News Agency/Sabah

Zdjęcie: TAI