Siły Powietrzne RP pozyskają osiem radiolokatorów NUR-15M

Siły Powietrzne RP w latach 2015-2017 pozyskają osiem radiolokatorów NUR-15M, trafią one do 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Warty 330 mln złotych kontrakt został zawarty 25 stycznia 2013 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum złożonym z firm Bumar sp. z o.o. i Bumar Elektronika S.A. Mobilne, trójwspółrzędne radiolokatory średniego zasięgu będące obiektem zamówienia znane są także pod nazwą firmową TRS-15 Odra. Podpisany kontrakt zapewnia wojsku także postawę dwóch zestawów części zamiennych i pakiet szkoleniowy dla żołnierzy obsługi.

Umowa została zawarta na podstawie wymagań taktyczno-technicznych oraz danych uzupełniających do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (na bazie dokumentacji zatwierdzonej do produkcji seryjnej) opracowanych przez specjalistów Szefostwa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych Dowództwa Sił Powietrznych.

Stacje radiolokacyjne NUR-15M korzystają z podwozia samochodowego marki Tatra. Pracują one w paśmie S i są wykonane w technologii półprzewodnikowej. Obsługujący je operatorzy korzystają z komputerów z zainstalowanymi zaawansowanymi algorytmami obróbki sygnałów detekcyjnych. Nowe Odry dzięki pośrednictwu narodowego systemu dowodzenia zostaną włączone do zintegrowanego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej NATO.

Nowe radiolokatory zastąpią stare systemy dwuwspółrzędne typu NUR-31 i NUR-41 które weszły do służby w początku lat dziewięćdziesiątych i powoli kończy się przewidziany okres ich eksploatacji. Wprowadzenie stacji NUR-15M pozwoli na zmniejszenie liczby sprzęty (każda nowa stacja zastąpi parę starych – odległościomierz i wysokościomierz) i co za tym idzie także redukcję obsługi.

Siły Powietrzne RP posiadają już cztery stacje NUR-15M które są na wyposażeniu 3. WBRt.

Źródło: http://sp.mil.pl, Ppłk Artur Goławski

Zdjęcia: http://sp.mil.pl, Ppłk Artur Goławski, Mariusz Dejneka