Stowarzyszenie Historyczne WIELKA CZERWONA JEDYNKA

Stowarzyszenie Historyczne WIELKA CZERWONA JEDYNKA

Idea utworzenia grupy rekonstrukcyjnej, zajmującej się odtwarzaniem jednostek US Army z okresu II wojny światowej, powstała w 2004 r. Wtedy też nieformalna grupa pasjonatów wojskowości z Pomorza zadecydowała (wbrew obowiązującym do dziś trendom) skupić się na formacji, która stanowiła podstawę i trzon amerykańskich wojsk lądowych w tym konflikcie – jednostkach piechoty. Dalszym etapem było obranie patrona działalności, jakim stała się 1. Dywizja Piechoty (ang. 1st Infantry Division), słynna Wielka Czerwona Jedynka (ang. Big Red One), która przez nieprzerwaną od 1917 r. służbę zdołała udowodnić swoją wartość bojową.

Dziś SH Wielka Czerwona Jedynka ma za sobą ponad 100 różnych projektów, zrealizowanych na terenie Polski, Europy, a także Stanów Zjednoczonych. Trzonem naszych zainteresowań są aktywności związane z szeroko pojętą rekonstrukcją historyczną, wzbogacane o działalność filmową, edukacyjną oraz publicystyczną. W trakcie realizacji projektów (zarówno jako ich uczestnicy, jak i organizatorzy) staramy się w jak najdokładniejszy możliwy sposób opierać swoją działalność na realiach historycznych. Będąc otwartym na nowe doświadczenia nie ograniczamy się jednak wyłącznie do odtwarzania Big Red One. Obecnie jesteśmy w stanie wcielić się w role każdej z wielu formacji tworzących US Army – od personelu naziemnego USAAF, przez spadochroniarzy, po żołnierzy z jednostek pancernych – tym samym dostosowując się do potrzeb konkretnego wydarzenia. Nie boimy się również zajmować nowatorskimi projektami, m.in. mieliśmy okazję odtwarzać sylwetki GI walczących na Pacyfiku czy w Afryce Północnej.

Zwieńczeniem naszych działań są zdecydowanie wyjazdy zagraniczne i związane z nimi uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach rocznicowych na polach bitewnych zachodniej Europy. Jak do tej pory SH Wielka Czerwona Jedynka odwiedziła Francję, Belgię, Luksemburg, Niemcy oraz Czechy, gdzie w miejscach takich jak plaża Omaha, Bastogne czy las Hurtgen mieliśmy okazję niejednokrotnie dzielić choć część trudów i zmagań, z którymi musieli borykać się bohaterowie tamtych dni.

Szczególne miejsce w naszej działalności zajmuje badanie wkładu Polonii amerykańskiej w wysiłek wojenny tego kraju. Zwieńczeniem dotychczasowych starań jest opracowana przez nas wystawa „Polacy w służbie US Army”, która w formie plakatów przedstawiających życiorysy i losy przykładowych Polonusów, wędruje z nami po Polsce. Z efektami innych badań można natomiast zapoznawać się na rynku publicystycznym w m.in. branżowych wydawnictwach (warto wspomnieć chociażby o książce pt. „Elsenborn” autorstwa Piotra Langenfelda).

Stowarzyszenie jednak to nie tylko ludzie je tworzący, ale także przedmioty związane z kulturą materialną. W tym zakresie jesteśmy zwłaszcza dumni z parku maszynowego, złożonego aktualnie z trzech ciężarówek Dodge i trzech jeepów Willys, znajdujących się pod czujnym okiem niezmordowanego Leszka Słabka.

Naszą receptą na rekonstrukcję jest wszechstronne działanie na wielu płaszczyznach, oparte na dążeniu do wierności realiom historycznym – wszystko natomiast okraszone porcją dobrego humoru. Jesteśmy szczególnie dumni z faktu uzyskania aprobaty dla naszej działalności wśród amerykańskich partnerów. Przywilej noszenia insygniów Big Red One został przyznany nam przez samą 1st Infantry Division, na bieżąco natomiast współpracujemy się z First Division Museum, które jest dla nas prawdziwym skarbcem wiedzy i oparciem dla prowadzonych badań.

Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o naszych aktywnościach zapraszamy do odwiedzania poniższych portali:

http://www.bigredone.pl/

http://www.facebook.com/pages/Historical-Association-Big-Red-One-Poland/328003783447

Autor: Michał Kowalski

Zdjęcia: via SH Wielka Czerwona Jedynka