Peter E Davies – US Marine Corps F-4 Phantom II Units Of The Vietnam War – recenzja

Recenzowana książką pochodzi ze znanej serii wydawnictwa Osprey Publishing – Osprey Combat Aircraft. Jest to pozycja numer 94 z tej serii. Autorem omawianej publikacji jest Peter E. Davies, który napisał 22 tytuły w swojej karierze. Jego zainteresowania skupiają się na tematyce lotnictwa okresu zimnej wojny oraz wojny wietnamskiej. Książka jest wydana w nieco powiększonym formacie A4, na bardzo wysokiej jakości papierze, liczy sobie 96 stron wraz z załącznikami.

Recenzowana pozycja opisuje udział jedenastu eskadr lotniczych wchodzących w skład US Marine Corps wyposażonych w samoloty F-4 Phantom II, które brały udział w wojnie wietnamskiej w latach 1965-1973. Autor opisuje działania owych jednostek, które prowadziły głównie naloty wpierające wojska lądowe, poprzez ataki na oddziały przeciwnika prowadzone z bardzo niskiej wysokości. Phantomy realizowały doktrynę bliskiego wsparcia, którą forsował w tym czasie US Marine Corps. Autor przytacza dziesiątki relacji załóg maszyn amerykańskich, zamieszcza setki zdjęć samolotów F-4 Phantom II, opisuje szczegółowo uzbrojenie stosowane przez Amerykanów, takie jak napalm, bomby Snakeye (Mark 81) czy rakiety Zuni. Z relacji pilotów wyłania się czytelnikowi także obraz samej wojny wietnamskiej, jej specyfiki i okrucieństwa, a także charakterystyka samolotu F-4 Phantom II, który jest głównym bohaterem recenzowanej książki. Maszyna ta była bardzo lubianym przez załogi koniem pociągowym US Marine Corps, ale także całego lotnictwa wojskowego USA podczas wojny wietnamskiej. Ten ciężki odrzutowiec myśliwsko-bombowy zdolny do operowania w każdej pogodzie, co szczególnie przydawało się w Wietnamie, z dużym udźwigiem uzbrojenia w węzłach pod kadłubem, sprawdzał się w warunkach prowadzonego konfliktu.

Książka Davies’a podzielona została na 5 rozdziałów oraz załączniki na końcu książki. W środku są tablice z trzydziestoma grafikami samolotów F-4 Phantom II używanymi przez eskadry US Marine Corps autorstwa Jima Laurier’a. Układ rozdziałów pracy jest chronologiczny. W załącznikach autor zamieścił zestawienie wszystkich eskadr operujących na samolotach Phantom, wraz z miejscami ich stacjonowania oraz stratami własnymi. Na końcu książki znajduje się indeks.

Książkę bardzo dobrze się czyta, wartość merytoryczną należy ocenić wysoko, czytelnik dowie się z niej wielu ciekawych informacji z tematu działań lotniczych podczas wojny w Wietnamie, zwłaszcza misji CAS – Close Air Support, w których specjalizowały się załogi Phantomów z US Marine Corps. Pozycja jest bez wątpienia popularnonaukowa, skierowana do szerokiego grona czytelników, dlatego też warsztat naukowy pracy jest ubogi a przypisów oraz bibliografii brak. Wartość książki podnoszą za to relacje amerykańskich pilotów, dzięki którym będzie ona ciekawa dla każdej osoby zajmującej się tematyką lotnictwa wojny wietnamskiej.

Książka została udostępniona do recenzji dzięki uprzejmości wydawnictwa Osprey Publishing.

US Marine Corps Phantom