1. Baza Lotnictwa Transportowego wybrała pilota roku

1. Baza Lotnictwa Transportowego rozstrzygnęła konkurs na pilota roku 2012. Tytułem tym uhonorowany został podpułkownik Marek Miłosz. Jest to czwarte takie wyróżnienie dla ppłk. Miłosza, wcześniej otrzymał je w 1993, 2002 i 2003 roku. W 2010 r. otrzymał on także od Dowódcy Sił Powietrznych statuetkę „Ikara”.

Poniżej przedstawiamy krótką biografię laureata.

Swoją przygodę ze stalowym mundurem rozpoczął w 1985 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po promocji oficerskiej przez kolejne 10 lat związany był z 37 Pułkiem Lotnictwa Transportowego w Łęczycy. Następnie w 1998 roku został nawigatorem eskadry w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej pilota wojskowego osiągnął łączny nalot ponad 5000 godzin. Praktyczne doświadczenie uzyskał latając na samolotach: PZL-110, TS-11 Iskra, SB Lim-2, Lim-5 oraz śmigłowcach: Mi-8, Bell-412, W-3 Sokół.

Podpułkownik Marek Miłosz nabył uprawnienia do wykonywania lotów na śmigłowcach Mi-8 i Bell-412 w charakterze dowódcy załogi i instruktora. Posiada ogromne doświadczenie zawodowe umożliwiające realizowanie najtrudniejszych zadań lotniczych w terenie górzystym oraz wykonywania lotów ratowniczych, lotów do zrzutu skoczków spadochronowych, jest również pilotem doświadczalnym II klasy. Posiada uprawnienia do wykonywania lotów w DVFR i NVFR na śmigłowcu W-3 Sokół. W codziennej służbie charakteryzuje go profesjonalizm w wykonywaniu obowiązków służbowych, a także doskonały kunszt lotniczy. Chętnie służy doświadczeniem i radą mniej doświadczonym lotnikom.

Portal infolotnicze.pl serdecznie gratuluje Panu ppłk. Markowi Miłoszowi.

Źródło: http://www.1blot.sp.mil.pl

Zdjęcia: Jakub Sagan