Otwarcie wystawy „Wielkopolskie Lotnictwo wojskowe 1919-1921”

Dziś, 18 grudnia 2012 roku Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych zaprezentowało zwiedzającym wystawę zatytułowaną „Wielkopolskie Lotnictwo wojskowe 1919-1921”.

Na otwarciu pojawili się przedstawiciele mediów, specjaliści i pasjonaci zajmujący się lotnictwem oraz spora liczba studentów i mieszkańców Poznania dla których historia początków lotnictwa polskiego jest nierozerwanie związana z Poznaniem i lotniskiem Ławica.

Trzeba przyznać, że polskie muzealnictwo zmierza w dobrym kierunku i coraz bliżej nam do wystaw prezentowanych w krajach zachodnich. Dysponując skromnymi środkami i ograniczoną przestrzenią trzeba stawiać na niekonwencjonalne metody oraz wsparcie ludzi dobrej woli i trzeba przyznać, że poznańskie Muzeum pokazuje nam, że „można”.

Dla zwiedzających pierwsze co rzuca się w oczy to makieta samolotu Fokker D.VII . Co naturalne, tej wielkości obiekt przykuwa uwagę gości, ale według mnie prawdziwa wartość tej wystawy zlokalizowana jest w innym miejscu. Zgodnie ze współczesnymi trendami wystawy muzealne muszą być odpowiednio obudowane multimediami. Standardowo mamy zatem interaktywny pulpit na którym zwiedzający może zapoznać się z wieloma unikatowymi zdjęciami, ale gwoździem imprezy jest prezentacja multimedialna ukazująca nam wygląd lotniska Ławica w omawianym okresie. Z racji upływu lat i dzisiejszego prawa lotniczego trudno sobie wyobrazić wygląd naszego portu w tamtym okresie. Z pomocą przychodzi wspomniana już prezentacja ukazująca kształt i usytuowanie obiektów związanych z lotniskiem dziś jak i w latach 1919-1921. Stworzenie czegoś takiego to wiele miesięcy żmudnej pracy Pana Arkadiusza Maciejewskiego. Trzeba mieć nadzieję, że przy następnych wystawach jeśli będzie taka możliwość Muzeum pójdzie w tym kierunku, gdyż wartość tej prezentacji jest bardzo wysoka. Poza wspomnianymi już elementami do dyspozycji zwiedzających oddane zostało wiele unikatowych zdjęć oraz dwa mundury. Na pierwszy rzut oka brakuje nieco większej liczby eksponatów z epoki, ale należy mieć na uwadze możliwości Muzeum jak i przestrzeń jaką dysponowali jej Organizatorzy. Parę akcentów tego typu można jednak odnaleźć i trzeba przyznać, że wszystko razem prezentuje się bardzo dobrze.

Wystawa nie powstałaby bez szeregu ludzi, którzy włożyli sporo pracy w jej powstanie.

Kuratorzy: Arkadiusz Maciejewski, Mariusz Niestrawski

Autorzy scenariusza: Krzysztof Hoff, Anna Kosmowska, Mariusz Niestrawski, Arkadiusz Maciejewski

Teksty: Mariusz Niestrawski, Anna Kosmowska

Aranżacja plastyczna: Maciej Janowicz

Pomysł i realizacja animacji komputerowych Ławicy: Arkadiusz Maciejewski

Montaż multimediów: Krzysztof Hoff

Wystawę wsparli również: Kagero Publishing, Poznań Airport, infolotnicze.pl,  Mikołaj Klorek, Olaf Bergmann, Marcin Wiśniewski, Jan Szymański, Agnieszka Eszner, Aleksandra Kubisiak, ks. Robert Kulczyński oraz Michał Durczewski