Koniec służby An-2 w Siłach Powietrznych

14 grudnia w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego odbyła się uroczystość odejścia na wojskową emeryturę samolotów An-2. Wziął w niej udział Dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski. Samoloty An-2 – popularne Antki zostają wycofane po 56 latach służby.

Ostatni lot wykonał An-2TD o numerze burtowym 0852, który rozpoczął swoją służbę w 1969 roku. W sumie w Siłach Zbrojnych RP wykorzystywano około 140 maszyn tego typu. Najwięcej z nich użytkowano w latach siedemdziesiątych, bo aż 115 sztuk. Samoloty An-2 używano głównie do misji transportowych, zrzutu spadochroniarzy i działań łącznikowych. Obecnie w Siłach Powietrznych znajduje się jeszcze 6 Antków, które prawdopodobnie zostaną przekazane nowym właścicielom. Historia An-2 nie kończy się bowiem na wycofaniu ze służby – wiele z nich trafiło bowiem do aeroklubów.

W związku z uroczystością Dowódca Sił Powietrznych odznaczył także za wzorową służbę  na An-2 dziesięciu oficerów i podoficerów 8. Bazy Lotnictwa Transportowego i 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Źródło: http://sp.mil.pl

Zdjęcia: T. Chochół