Pięć nowych GCA-2000 dla Sił Powietrznych

Inspektorat Uzbrojenia dzięki pośrednictwu rządu amerykańskiego dzięki procedurze Foregin Military Sales  zamówił w firmie ITT Exelis pięć nowych radiolokacyjnych systemów lądowania Ground Control Approach GCA-2000.

Zamówienie dla Sił Powietrznych jest tylko jednym z elementów większego kontraktu opiewającego na ponad 100 milionów dolarów. Trzeciego grudnia 2012 r. Minister Gospodarki RP zawarł z ITT Exelis umowę offsetową która skierowana jest do Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce, która będzie serwisować i naprawiać GCA-2000. Ogółem do Sił Zbrojnych RP trafi więc 9 zestawów radiolokacyjnych wraz z aparaturą testową, radiostacjami, częściami zamiennymi i dokumentacją szkoleniową i techniczną. Pięć GCA-2000 trafi do Sił Powietrznych, trzy do Marynarki Wojennej, a jeden do Wojsk Lądowych.

Nowe urządzenia zaczną trafiać do Polski za około półtora roku. Z Sił Powietrznych otrzymają je bazy w Łasku, Świdwinie, Malborku i Dęblinie, gdzie zastąpią dotychczas używane  systemy RSP-10MN. Zestawy GCA w starszej wersji są aktualnie używane w Krzesinach, Powidzu i Mińsku Mazowieckim.

Zamówienie nowych radiolokacyjnych systemów lądowania jest na pewno sporym sukcesem dla polskich Sił Zbrojnych. Po realizacji zamówienia już 12 baz powietrznych w kraju będzie posiadać bardzo nowoczesny sprzęt wspierający lądowania.

Źródło: http://sp.mil.pl/

Zdjęcia: http://sp.mil.pl/