Podpisano porozumienie w sprawie ogranizacji AIR SHOW

Tak jak zapowiadaliśmy kilka dni wcześniej 10. grudnia doszło do podpisania porozumienia w sprawie organizacji AIR SHOW-2013. Poniżej prezentujemy informację prasową na ten temat.

W Dowództwie Sił Powietrznych kilkunastostronicowy dokument sygnowali 10 grudnia 2012 roku dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, prezes Portu Lotniczego Radom Tomasz Siwak oraz prezes Wojskowego Stowarzyszenia Społ-Kult SWAT Ryszard Pietrzak.

Generał Majewski podziękował gościom za podjęcie decyzji. Przyznał, że w DSP przygotowywaliśmy się do tego od kilku miesięcy, dzięki czemu mamy już pewne dokumenty oraz biuro organizacyjne. Teraz zacznie się wdrażanie ustaleń poczynionych przez współorganizatorów. Dowódca Sił Powietrznych potwierdził, że wystosował zaproszenia do udziału w pokazach do dowódców 29 sił powietrznych i otrzymał potwierdzenia, iż do Radomia przyleci francuski zespół akrobacyjny (Patrouille de France) oraz amerykański bombowiec B-52. Prowadzone są rozmowy na temat udziału brytyjskiego zespołu Red Arrows.

Generał Majewski spodziewa się jeszcze kilku innych zespołów pokazowych, w tym rewizyty grupy reprezentującej Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej. Generał przypomniał, że pokazy odbędą się w 95 rocznicę utworzenia polskiego lotnictwa wojskowego oraz w 50 rocznicę przyjęcia do eksploatacji samolotów szkolno-bojowych TS-11 Iskra.

Prezydent Andrzej Kosztowniak powiedział, że liczy na to, że trzynaste pokazy Air Show organizowane w 2013 roku będą bezpieczne. „Jestem pewien, że wszyscy dołożymy starań, aby się udały, żeby były niepowtarzalne”, zapewnił. Dodał, że cieszy się, iż jako fan lotnictwa zobaczy legendarny bombowiec B-52. „To jeden z wielu powodów, by przybyć na przyszłoroczne pokazy”. Generał Majewski zapowiedział, że Air Show 2013 będzie towarzyszyła wystawa statyczna nie tylko samolotów i śmigłowców, ale także sprzętu Wojsk Radiotechnicznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, aby publiczność mogła zobaczyć również inną, ważną część Sił Powietrznych.

Prezes powstającego na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego Portu Lotniczego Radom SA Tomasz Siwak zapewnił, że przygotowania do uruchomienia komercyjnej działalności operacyjnej na lotnisku nie zaszkodzą pokazom. „Mogą się nawet im przysłużyć, ze względu na lepsze przygotowanie infrastruktury, lotniskowych służb ratowniczych i kontroli lotów. Podczas Air Show żadne prace budowlane na drodze startowej, drogach kołowania i płaszczyznach nie będą prowadzone”, obiecał. Po podpisaniu pięciu jednakowo brzmiących egzemplarzy porozumienia sygnatariusze wzięli udział w briefingu prasowym w Sali Tradycji DSP.

Miło nam pinformować, że honorowym patronatem objął Air Show 2013 prezydent RP Bronisław Komorowski.

Źródło: http://sp.mil.pl/

Zdjęcia: Mirosław Wójtowicz