Skate – Small Unmanned Aerial System (SUAS)

Skate – Small Unmanned Aerial System (SUAS) to aparat zaprojektowany wokół wspólnego kadłuba i naziemnej stacji kontroli. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie tych maszyn w służbach mundurowych, misjach poszukiwawczych czy też edukacyjnych. Na potrzeby wojska zastosowano zaawansowane, szyfrowane łącza taktyczne oraz kamery IR. W przypadku zastosowań cywilnych otwarta architektura oprogramowania dostarcza doskonałej platformy do różnorakich badań.

Maszyna przeznaczona jest do wykonywania misji poszukiwawczych, fotografii lotniczej miejsc katastrof itp. Skate jest wodoodporny oraz niewrażliwy na warunki pogodowe. Może funkcjonować przy wietrze do 20 mph. Systemy optyczne mogą zostać łatwo i szybko zmienione tak by dostosować aparat do konkretnej misji.

Podczas lotu Skate może funkcjonować w trybie w pełni autonomicznym kiedy to leci po wyznaczonej przez określone punkty trasie. Dodatkowo możliwy jest stabilizowany lot podczas gdy operator skupia się na obsłudze kamery dzięki której możliwe jest poruszanie się w ciasnym środowisku zurbanizowanym. Dzięki pionowemu startowi i lotowi jak klasyczny samolot mamy dużą elastyczność w kwestii wprowadzania aparatu do zadań. Cały zestaw – aparat ,stacja kontroli, wymienne systemy obserwacyjne, łączności mieszczą się w jednej walizce. Prostota konstrukcji powoduje brak konieczności posiadania specjalistycznego wyposażenia do obsługi aparatu.

Systemy obserwacji to:

-EO Payload Pod (standard with all Skate systems)
Three aperture, full-motion video (FMV) color video cameras
Can be configured for up to six apertures
-IR Payload Pod
Twin aperture, EO/IR payload pod
FLIR Tau 320 or Tau 640 LWIR cameras
-High Definition (HD) Video Payload Pod (1080p HD video; SD video; stills)
-Upcoming Payload Pod Options:
EO/IR Payload Pod with Laser Illumination
Chemical Taggant Deployment Pod
Custom Tailored Payload Pods

Podstawowe dane:

Źródło: Aurora

Zdjęcia: Aurora

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii