Linie lotnicze AviancaTaca odbierają 100. samolot Airbusa – A330

To ważny krok w rozwoju i modernizacji floty przewoźnika z Ameryki Łacińskiej.

„Linie lotnicze Avianca Taca odebrały dziewiąty samolot A330-200 w siedzibie Airbusa w Tuluzie. Samolot wyposażony jest w silniki Rolls Royce Trent 700.

Ten niezwykle wydajny model zabiera na pokład 252 pasażerów – 30 w klasie biznes i 222 w klasie ekonomicznej. Model ten obejmuje wersje przeznaczone do obsługi rejsów krótkodystansowych aż do prawdziwie dalekodystansowych i jest idealny do połączeń bezpośrednich, do portów docelowych. Inne korzyści ekonomiczne tego modelu wynikają z podobieństwa operacyjnego do samolotu A330-200 Freighter, który  linie zamówiły w liczbie czterech sztuk, ponadto z niezawodności operacyjnej i wyjątkowej wydajności pod względem zużycia paliwa. Unikatowa cecha łącząca wszystkie rodziny samolotów  Airbusa to wysokie podobieństwo w budowie płatowców, systemów na pokładzie, kokpitów i sposobu pilotowania. To przekłada się na znaczne redukcje kosztów dla przewoźników.

„Linie lotnicze AviancaTaca mają jedną z najmłodszych flot w Ameryce Łacińskiej, średnia wieku samolotu wynosi 5 lat”, powiedział Rafael Alonso, wiceprezes Airbusa na region Ameryki Łacińskiej i Karaibów” Cieszymy się, że  modernizacja i rozbudowa  floty AviancaTaca odbywa się w oparciu o produkty Airbusa.”, dodał Alonso.

Samolot A330-200 jest zdolny do większej masy startowej (TOW) wynoszącej 238 ton, bez zwiększenia masy podstawowej (OEW). To przekłada się na większy zasięg o ponad 600 km, czyli możliwość pokonania trasy ponad 13 400 km bez przerwy lub zwiększenia ładunku o 3,4 tony. Dotychczas samoloty z rodziny A330 zyskały ponad 1220 zamówień a ponad 900 maszyn zostało już dostarczonych pond 90 klientom na świecie.

Portfel zamówień linii lotniczych AviancaTaca w Airbusie obejmuje obecnie 190 samolotów, przewoźnik eksploatuje obecnie 100 maszyn Airbusa, w tym 91 samolotów A320 i dziewięć A330. Na realizację czekają zamówienia na 80 samolotów.

W regionie Ameryki Łacińskiej Airbus sprzedał już ponad 700 samolotów, na realizację czeka ponad 350 zamówień a 450 samolotów Airbusa obsługuje połączenia regionalne i międzynarodowe  w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W ostatnich 10 latach Airbus potroił flotę w regionie i zwiększył udział w ogólnej liczbie eksploatowanych w regionie samolotów do 60 procent.”

Źródło: Airbus