Konkurs Airbusa „Pomysły z polotem” („Fly Your Ideas”) promuje innowacyjność wśród studentów

Zwycięzcy otrzymają w nagrodę 30 000 euro oraz odbędą staż wraz z największymi innowatorami Airbus.

„Ideą konkursu Airbusa „Pomysły z polotem” („Fly Your Ideas”) – organizowanego co dwa lata pod egidą UNESCO – jest opracowywanie przez studentów na całym świecie nowych koncepcji i  pomysłów na bardziej ekologiczny przemysł lotniczy. W tym roku wygrana w konkursie oznacza nie tylko nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. euro.  Zwycięska drużyna spotka się z ekspertami z Komórki Innowacyjnej (Innovation Cell) Airbusa, którzy przez tydzień będą uczyć studentów, na czym polega innowacyjność w branży lotniczej. Jeszcze do końca listopada trwa etap zgłaszania drużyn do konkursu.

Innowacyjność jest podstawowym elementem wizji Airbusa, nakreślającej przyszłość lotnictwa cywilnego. Konkurs umożliwia Airbusowi kontakt z uniwersytetami na całym świecie oraz ze studentami wszystkich dyscyplin i podzielenie się doświadczeniami i poglądami na temat nowych, bardziej ekologicznych technologii lotniczych opracowywanych  przez lidera branży.

W tym roku wszelkie prawa do projektów i elementów kreatywnych  drużyn uczestniczących w konkursie będą należeć do autorów projektów, dzięki czemu sami będą mogli podjąć decyzję o dalszych pracach i realizacji projektu, jeśli zdecydują się rozwinąć zgłoszone do konkursu koncepcje.

Entuzjazm dla konkursu „Pomysły z polotem” na całym świecie rośnie: do udziału w edycji w 2013 r. zgłosiło się już 111 zespołów z 55 krajów – a termin nadsyłania zgłoszeń upływa dopiero za ponad dwa miesiące.

Zespoły, które chcą zakwalifikować się do kolejnego etapu konkursu, muszą zgłosić swój pomysł za pośrednictwem strony internetowej konkursu do 7 grudnia 2012 r.

„Pomysły z polotem” są częścią pionierskiej inicjatywy producenta samolotów o nazwie „Przyszłość według Airbusa” – wizji ekologicznych podróży lotniczych po roku 2050.

Tematyka konkursu skupia się wokół zagadnień: „Energia”, „Wydajność”, „Zrównoważony  rozwój”, „Wzrost ruchu lotniczego”, „Obsługa pasażera” oraz „Działalność przyjazna dla społeczności lokalnych”. Obszary te zostały zidentyfikowane przez Airbusa jako sześć najważniejszych wyzwań XXI wieku dla ekologicznej branży lotniczej.”

Źródło/Grafika: Airbus