GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii skupia miłośników dziejów, broni oraz barwy ostatniej polskiej wielkiej konnej jednostki, która wsławiła się między innymi szarżą na pozycje niemieckie w Borujsku 1 marca 1945 r. Przedmiotem jej zainteresowań są także innego rodzaju oddziały Wojska Polskiego na Wschodzie, począwszy od debiutu bojowego w bitwie pod Lenino, przez walki pod Warszawą, na Wale Pomorskim, w Niemczech, a także jego funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, w powojennej Polsce.

Formacja utworzona została w sześćdziesiątą siódmą rocznicę mrzeżyńskich zaślubin 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii z Bałtykiem, a jej siedzibą jest Koszalin – jedno z miejsc stacjonowania zgrupowania już po przekształceniu w Dywizję. Członkowie, których w obecnym czasie jest sześcioro oraz kilka osób wspierających pochodzą z całej Polski, część posiada kilkuletnie doświadczenie w działalności rekonstrukcyjnej, inni przygodę z nią dopiero zaczynają. Do tej pory Grupa występowała w kilku przedsięwzięciach o charakterze popularyzatorskim, organizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, między innymi „militarnej majówce” czy obchodach Święta Wojska Polskiego. W placówce tej znajdują się zabytki stanowiące dla nas obiekt inspiracji: oryginalne umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie 2. pułku ułanów. Wzorując się na tych, oraz innych odnoszących się do Wojska Polskiego na Wschodzie artefaktach przygotowujemy nasze stylizacje.

Oprócz tego udało się nam nawiązać kontakt z mieszkańcami miejscowości, w której okresie powojennym stacjonowali, a następnie osiedlili się żołnierze ostatniej w dziejach Rzeczpospolitej formacji ułańskiej – Węgorzewa Koszalińskiego. Dzięki ich przychylności z początkiem września 2012 r. uruchomiony został projekt badawczo-edukacyjny, zatytułowany „Szwadron Węgorzewo”, którego jednym z celów, obok odtworzenia historii tegoż oddziału (drugiego szwadronu 3. pułku ułanów), jest krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Mimo, iż Grupa istnieje dopiero od kilku miesięcy, udało się nam zgromadzić umundurowanie oraz ekwipunek pozwalający na odtworzenie postaci żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie okresu od 1943 do 1945 r., zarówno kawalerzystów, jak i piechoty czy załóg pojazdów pancernych. Większość elementów stanowią wysokiej jakości repliki lub adaptowane, oryginalne wzory powojenne. Posiadamy także artefakty oryginalne, w tym niemal kompletne wyposażenie improwizowanego, polowego stanowiska dowodzenia, podobnie jak w przypadku pierwowzoru, wykorzystując zdobyczne elementy niemieckie. Efekty naszych działań, między innymi opracowane z dbałością o detale sylwetki rekonstrukcyjne, prezentujemy w ramach witryny założonej na popularnym portalu społecznościowym Facebook (adres: www.facebook.com/GRH2pu).

Serdecznie zapraszamy do zgłębiania historii prawdopodobnie najbardziej oryginalnej jednostki Wojska Polskiego, które przybyło na ojczyste ziemie wraz z Armią Czerwoną. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy, gwarantując zarazem dostępność naszych szeregów, każdemu komu nieobce są dzieje i tradycje ostatnich pułków ułańskich Rzeczpospolitej.

Łukasz Gładysiak

Dane kontaktowe:

Witryna internetowa: www.facebook.com/GRH2pu

Adres e-mail: grh2pu@tlen.pl

Wszystkie zdjęcia: GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii via Łukasz Gładysiak